Share

یک مقام آمریکایی اعلام کرد که این کشور یک گروه کوچک ۵۰ نفره از نیروهای ویژه خود را برای نخستین بار به شمال سوریه می‌فرستد تا در نبرد با داعش شرکت کنند.

سربازان ویژه آمریکا در شمال سوریه به نیروهای محلی برای هماهنگی با ائتلاف بین‌المللی علیه داعش کمک خواهند کرد.

سربازان ویژه آمریکا در شمال سوریه به نیروهای محلی برای هماهنگی با ائتلاف بین‌المللی علیه داعش کمک خواهند کرد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، این مقام دولتی آمریکا که نام او ذکر نشده، روز جمعه ۳۰ اکتبر / ۸ آبان گفت: «رئیس‌جمهور اجازه اعزام یک گروه ویژه کوچک کمتر از ۵۰ نفر را به شمال سوریه داده است.»

این تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بی‌سابقه است چرا که تاکنون آمریکا نیروی زمینی به سوریه نفرستاده بود و تنها به حملات هوایی اکتفا می‌کرد.

به‌گفته این مقام آمریکایی، سربازان ویژه این کشور «به نیروهای محلی برای هماهنگی با ائتلاف بین‌المللی علیه داعش کمک خواهند کرد.»

در واقع این گروه ویژه ۵۰ نفره نقش مشاور و دستیار گروه‌های شورشی مخالف حکومت سوریه را که از آن‌ها به‌عنوان نیروهای میانه‌رو یاد می‌شود، ایفا خواهند کرد.

روز گذشته، پنج‌شنبه ۲۹ اکتبر / ۷ آبان دو مقام نظامی آمریکایی که نخواستند نام‌شان فاش شود به رویترز گفتند که در خلال مذاکرات برای حل بحران سوریه، آمریکا گزینه فرستادن نیروهای زمینی ویژه به سوریه و عراق را بررسی می‌کند.

بیشتر بخوانید: آمریکا ممکن است به سوریه سرباز متخصص بفرستد

از سوی دیگر روز جمعه یک مسئول دیگر دولت آمریکا اعزام جنگنده‌های «ای ـ ۱۰» و «اف ـ ۱۵» به یک پایگاه هوایی در ترکیه را تأیید کرد. این جنگنده‌ها نیز در چارچوب عملیات نیروهای ائتلاف بین‌المللی علیه داعش به ترکیه اعزام شده‌اند.

آمریکا از یک سال پیش رهبری این ائتلاف متشکل از ۶۰ کشور را برعهده گرفته و حملات هوایی به مواضع داعش و دیگر نیروهای تندرو در سوریه و عراق را به پیش می‌برد.

همزمان روسیه نیز از پایان ماه سپتامبر حملات هوایی خود در خاک سوریه را آغاز کرده است.

این دو کشور به‌همراه ایران، عربستان سعودی، ترکیه و چند کشور عربی در وین بر سر حل بحران سوریه در حال گفت‌وگو هستند.

جنگ سوریه از سال ۲۰۱۱ تاکنون ۲۵۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است.

Share