Share

«مرکز آمریکایی پن» طوماری منتشر کرده که در آن ۱۱۶ شاعر از آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران خواسته‌اند تا احکام سنگین فاطمه اختصاری و مهدی موسوی، از چهره های شاخص شعر «پست مدرن» ایران را لغو کند.

مهدی موسوی و فاطمه اختصاری

مهدی موسوی و فاطمه اختصاری

روزنامه نیویورک تایمز این طومار را در شماره روز یکشنبه یکم نوامبر / ۱۰ آبان خود منتشر کرده است.

این طومار را شاعران غربی، برندگان جایزه پولیتزر، جایزه ملی کتاب و دیگر جوایز ادبی امضا کرده‌اند. سوزان ناسل، مدیر اجرایی مرکز آمریکایی پن، گفت که این گروه از قبلبه بسیج شاعران برای امضای این طومار اقدام کرده بود.

امضاکنندگان این طومار گفته‌اند که به‌عنوان یک شاعر از خامنه‌ای می‌خواهند با جلوگیری از رفتار غیرقابل توجیه با این دو شاعر ایرانی، میراث غنی شعر را در ایران خدشه‌دار نکنند.

آن‌ها افزوده‌اند که فاطمه اختصاری و مهدی موسوی تنها به‌دلیل بیان هنری خود محکوم شده‌اند و آن‌ها به‌شدت نگران این مجازات‌های غیرانسانی هستند.

مقامات قضایی ایران اما برای این‌که بگویند مسأله آن‌ها هنر این دو شاعر نیست آن‌ دو را به اتهام‌های دیگری محکوم کرده‌اند.

بر اساس حکم دادگاه انقلاب، مهدی موسوی به اتهام «توهین به مقدسات» به شش سال و فاطمه اختصاری به همین اتهام به هفت سال حبس محکوم شده. مهدی موسوی همچنین به اتهام «نگهداری گاز اشک‌آور» به سه سال زندان و فاطمه اختصاری به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «نشر تصاویر غیراخلاقی در اینترنت» به ترتیب به یک سال و نیم و سه سال زندان محکوم شده‌ است. این دو شاعر به اتهام «دست دادن و روبوسی با نامحرم» هر یک به تحمل ۹۹ ضربه شلاق محکوم شده اند.

«مرکز آمریکایی پن» وابسته به انجمن جهانی قلم است. پیش از این در دو سال اخیر یک بار هنگامی که فاطمه اختصاری و مهدی موسوی در آذرماه ۱۳۹۲ دستگیر شده بودند انجمن جهانی قلم این اقدام را محکوم کرده و خواهان آزادی آن‌ها شده بود و یک بار نیز در مهرماه سال جاری در جریان هشتاد و یکمین کنگره‌اش در شهر کبک کانادا با شرکت ۲۷۰ نویسنده با این دو شاعر ایرانی اعلام همبستگی کرده بود.

بیشتر بخوانید: اعتراض انجمن جهانی قلم به حکم دادگاه انقلاب برای دو شاعر ایرانی

Share