Share

به گزارش خبرگزاری تسنیم سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در بعد از ظهر روز سه‌شنبه ۱۲ آبان با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که طی هفته جاری، «چند تن از اعضای شبکه نفوذی همکار با دولت‌های متخاصم غربی را که در فضای مجازی و مطبوعات کشور فعال بودند» بازداشت کرده است. در ادامه این اطلاعیه آمده است که «این اقدام پس از ماه ها رصد مستمر اطلاعاتی و اشراف همه جانبه به ابعاد فعالیت‌های این شبکه انجام شده است». در پایان اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران آمده است که در مورد «اقدامات و تحولات بعدی در این حوزه متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد».

پیش از اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران سایتی به اسم “راه دانا” که وابسته به سپاه است، از دستگیری پنج روزنامه‌نگار خبر داده و به آنان اتهاماتی شبیه به آنچه در اطلاعیه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران آمده است، نسبت داده بود.

jurnalist

عیسی سحرخیز – آفرین چیت‌ساز – احسان مازندرانی

این سایت روز سه‌شنبه ۱۲ آبان نوشت «سربازان گمنام امام زمان» به دستور «مقام قضایی» این پنج نفر را دستگیر کرده‌اند. مسئولان حکومتی در ایران مأموران سازمان اطلاعات را «سربازان گمنام امام زمان» می‌نامند.

«راه دانا» بدون آن‌که روشن کند کدام «مقام قضایی» دستور بازداشت این افراد را صادر کرده، و بدون آن‌که چیزی در اثبات اتهام دستگیرشدگان ارائه کند، نوشته است آن‌ها «از عوامل مرتبط با پروژه نفوذ دشمن در مطبوعات» بودند.

این سایت تنها نام سه نفر از دستگیرشدگان را در دو خبر جداگانه منتشر کرده است: عیسی سحرخیز، احسان مازندرانی و آفرین چیت‌ساز. از دو نفر دستگیرشده دیگر هیچ اطلاعاتی منتشر نشده است. شیوه انتشار خبر این گمان را تقویت می‌کند که هدف اصلی از دستگیری‌ها ترساندن خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای باشد. حکومت می‌خواهد به این ترتیب دوره انتخابات را، که در آن فرصت‌هایی برای اعتراض پدید می‌آید، پیشاپیش «مهندسی امنیتی» کرده باشد. مهندسی امنیتی، همواره بخشی از مهندسی انتخابات در جمهوری اسلامی است.

عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی دوشنبه ۱۱ آبان، ساعت هفت صبح در منزلش در تهران بازداشت شد و ساعاتی بعد احسان مازندرانی، خبرنگار سابق پارلمانی و مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان دستگیر شد.

بیشتر بخوانید:

عیسی سحرخیز بازداشت شد

مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان بازداشت شد

180090_1697624772196_3624349_n

آفرین چیت ساز

سومین بازداشتی روز دوشنبه آفرین چیت ساز نام دارد که رسانه‌های داخلی او را به عنوان همسر سابق «علی دهکردی» بازیگر شناخته شده سینمای ایران معرفی کرده‌اند. خانم چیت ساز خود نیز به عنوان بازیگر و طراح لباس در چند پروژه سینمایی و تئاتر  نقش داشته است.

خانم چیت‌ساز در دو سال گذشته، به عنوان ستون نویس حوزه سیاست خارجی در روزنامه دولتی «ایران» فعالیت داشته است. سایت خبری «راه دانا»، آفرین چیت‌ساز را که در خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) نیز از او یادداشت منتشر می‌شده است، «از عناصر نزدیک به مسئولان وزارت ارشاد» معرفی کرده است.

این سایت در ادامه مطالبی را با هدف «پرونده‌سازی» علیه عیسی سحرخیز و احسان مازندرانی منتشر کرده که «کشف» تازه‌ای در آن‌ها وجود ندارد و پیش از این بارها توسط رسانه‌های تندرو با همان ادبیات و همان تصاویر بازپخش شده‌اند. از جمله این‌که این دو روزنامه‌نگار در رویدادهای سال ۸۸ شرکت داشتند، در همان دوران بازداشت شده‌اند و هم‌سو با اصلاح‌طلبان فعالیت می‌کردند.

تنها نکته قابل تأمل در این‌باره برجسته کردن «ارتباط»های این دو روزنامه‌نگار با خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

در خبر سایت «راه دانا» از جمله به وابستگی روزنامه فرهیختگان به دانشگاه آزاد (متولی خانواده هاشمی رفسنجانی)، اعطای مجوز از سوی عیسی سحرخیز به روزنامه زن، با مدیرمسئولی فائزه هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۸۳، زمانی که سحرخیز مدیرکل مطبوعات وزارت ارشاد بود و دیدار سحرخیز و اعضای «انجمن دفاع از آزادی مطبوعات» با اکبر هاشمی رفسنجانی در سال ۹۲، تأکید شده است.

در همین حال یکی از روزنامه نگاران شاغل در روزنامه فرهیختگان در گفت‌و‌گو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران ، از نوشته اخیر احسان مازندرانی در اینستاگرام به عنوان دلیل احتمالی بازداشت او یاد کرد. مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان در صفحه اینستاگرام خود با انتشار تصویر صفحه ای از روزنامه وطن امروز با عنوان «رمزگشایی از هفت تیر کشی خیابان یاسر» که به درگیری خیابانی احسان لاجوردی فرزند اسدالله لاجوردی، رئیس پیشین زندان اوین و دادستان انقلاب، با افرادی از خانواده هاشمی رفسنجانی پرداخته است، شرحی از ماوقع را نوشته و با انتقاد از مقاله این روزنامه، روایت این روزنامه را از این واقعه به چالش کشیده است.

saman-safarzaee

سامان صفرزایی

بنابر اطلاعات منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و همچنین به نوشته وب‌سایت سحام نیوز، سامان صفرزایی چهارمین بازداشتی روز دوشنبه است. سامان صفرزایی خبرنگار سابق روزنامه اعتماد و همکار پاره وقت ماهنامه اندیشه پویا از جمله خبرنگاران این ماهنامه بوده که گفت‌وگوهایی با کارشناسان خارجی و سیاست‌مداران بین‌المللی داشته است. سامان صفرزایی نیز مدتی در خارج از ایران زندگی کرده است.

همچنین برخی منابع همچون پایگاه خبری آمدنیوز از احضار بیست تن از روزنامه‌نگاران با اتهام «تشکیل باند نفوذ آمریکا در مطبوعات کشور» توسط اطلاعات سپاه پاسداران در تاریخ چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه ۱۳۹۴ خبر داده‌اند.

Share