Share

به‌رغم انتقادهای جهانی به بمباران‌های عربستان سعودی و نیروهای هم‌پیمانش در یمن، دولت آمریکا اجازه فروش ۱,۳ میلیارد دلار بمب به نیروی هوایی عربستان سعودی را صادر کرد.

Saudi-Arabia

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، دستور فروش بمب‌ها روز دوشنبه ۱۶ نوامبر / ۲۵ آبان صادر شده است.

عربستان سعودی ۱۲ هزار بمب ۲۰۰ تا ۹۰۰ کیلویی، یک هزار و ۵۰۰ بمب سنگرشکن که برای تخریب اهداف، سنگرها و تأسیسات بتونی زیرزمینی استفاده می‌شود، و شش هزار و ۳۰۰ بمب هدایت‌شونده لیزری از نوع «پیووی-۲» و «پیووی-۳» سفارش داده است.

افزون بر این تجهیزات، سعودی‌ها سامانه هدایت‌کننده بمب از طریق ماهواره را نیز دریافت خواهند کرد.

آژانس همکاری‌ امنیت دفاعی آمریکا (DSCA) اطمینان داده که فروش این بمب‌ها «در راستای ثبات منطقه است» و می‌گوید «فروش [بمب‌ها] توانایی عربستان سعودی برای رویارویی کنونی و آینده با تهدیدها را بهتر می‌کند.»

فروش این بمب‌ها در حالی صورت می‌گیرد که انتقادهای بسیاری از سوی نهادهای مدافع حقوق بشر و کشورهای جهان به بمباران‌های عربستان سعودی و ائتلاف عربی در یمن می‌شود.

عربستان سعودی به همراه چند کشور عربی منطقه از ماه مارس سال جاری حملات گسترده‌ای را در یمن آغاز کرده‌اند. هدف از حملات ائتلاف کشورهای عرب جلوگیری از پیشرفت نیروهای شیعیان حوثی است که ایران از آن‌ها پشتیبانی می‌کند.

مدافعان حقوق بشر می‌گویند حملات هوایی عربستان سعودی و متحدانش جان بسیاری از غیرنظامیان را گرفته است.

آژانس همکاری‌ امنیت دفاعی آمریکا می‌گوید «به‌دلیل عملیات پرشمار ضدتروریستی» زرادخانه عربستان سعودی تضعیف شده و آمریکا می‌خواهد توان نظامی عربستان سعودی را بیشتر کند.

ایالات متحده از عربستان و هم پیمانانش حمایت می‌کند و خود در عراق و سوریه همراه با ائتلاف جهانی علیه «دولت اسلامی» (داعش) می‌جنگد.

کنگره آمریکا باید با فروش بمب‌ها به عربستان سعودی موافقت کند.

در اواخر ماه اکتبر سال جاری میلادی نیز دولت آمریکا فروش چهار کشتی جنگی به عربستان سعودی را به مبلغ ۱۱ میلیارد دلار تایید کرد.

در حالی که منطقه در التهاب و تنش بالایی به‌سر می‌برد، عربستان در صدد مدرنیزه کردن سلاح‌های خود است.

Share