Share

شهربانو امانی، یکی از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی گفت: «ما زنان دکوری برای مجلس نمی خواهیم. زنانی می خواهیم که از حقوق ما بتوانند دفاع کنند».

women in Majlis

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، امانی یکشنبه هشتم آذر، در دومین نشست هم‌اندیشی زنان در انتخابات ضمن اشاره به اهمیت حضور زنان در انتخابات مجلس گفت: «امیدواریم در درجه اول زنان همفکر خودمان ومردانی که درست تربیت شده‌اند وحق زنان را می‌شناسند به مجلس راه بیابند و در ادامه علاوه بر آن‌ها زنان خوش فکر که هم فکر سیاسی ما نیستند نیز بتوانند به مجلس بروند».

امانی با بیان این که زنان اصلاح‌طلب و اصول‌گرا در حوزه زنان مطالبات یکسانی دارند گفت: «زمانی که آقای خاتمی می‌خواستند وزیر زنی را انتخاب کنند صدای وا اسلاما بلند شد اما در دوره بعدی که احمدی‌نژاد یک زن را به کابینه‌اش آورد کسی زیاد صحبت نکرد و اجازه‌اش داده شد. معیار شما واقعا چیست؟»

جمعی از فعالان زنان در ایران پنجم آبان ۱۳۹۴ کمپینی را با نام «تغییر چهره مردانه مجلس» آغاز کردند.

در میان این فعالان چهره‌هایی از زنان اصلاح‌طلب حضور دارند.

امانی با تأکید بر این که هیچ منع قانونی و شرعی برای حضور زنان در نهادهای بالای قدرت وجود ندارد گفت: «از مجلس اول تا سوم زنان را محدود کردند. کسانی بودند که می‌خواستند زنان را در پیاده‌رو از مردان جدا کنند اما از مجلس چهارم به بعد زنان روی کار آمدند و گفتند که ما از زمان مشروطه و انقلاب همیشه به شرایط سیاسی کشور کمک کرده‌ایم چرا حقوق ما را محدود می‌کنید».

قرار است کمپین «تغییر چهره مردانه مجلس» سه کمیته تشکیل دهد که بر اساس آن هم زنان کاندیدا شوند و هم ۵۰ کرسی برای زنان در نظر گرفته شود، همچنین عملکرد کاندیداهای زن ستیز بررسی شود.

منتقدان این طرح می‌گویند که صرف حضور تعداد بیشتری از زنان در مجلس به تغییر قوانین زن‌ستیز و برابری جنسیتی نمی‌انجامد.

بیشتر بخوانید: تلاش زنان اصلاح‌طلب در کسب ۳۰ درصد کرسی‌های مجلس

آیا چهره مجلس تغییر می‌کند؟

Share