Share

ترکیه سه میلیارد یورو از اتحادیه اروپا خواهد گرفت تا موج ورود پناهجویان سوری به اروپا را کاهش دهد و سواحل خود را نیز در برابر اقدامات قاچاقچی‌ها مصون‌تر سازد. به ازای این تلاش‌ها، مذاکرات مربوط به عضویت ترکیه در اروپا به جریان می‌افتد.

مرکل داود اوغلو

آنگلا مرکل، صدراعظم ‌آلمان – احمد داود اوغلو نخست‌وزیر ترکیه

روز یکشنبه ۲۹ نوامبر، نشست ویژه اتحادیه اروپا با پرداخت سه میلیارد یورو کمک مالی به ترکیه موافقت کرد. آن گونه که دونالد توسک، رئیس شورای اروپا در بروکسل اعلام کرد، این پول باید برای ساماندهی پناهجویان سوری در ترکیه خرج شود.

ترکیه و اتحادیه اروپا توافق کرده‌‌اند که طرح‌های مشترکی را برای جلوگیری از سیل پناهجویان در مسیر اروپا به اجرا در آورند. ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد که بدون همکاری مشترک اروپا و ترکیه، بحران پناهندگی راه حلی نخواهد یافت.

احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه پس از پایان اجلاس ویژه اروپا گفت: «این روزی تاریخی و ملاقاتی تاریخی بود.»

پیش‌نویس طرح کمک مالی سه میلیارد یورویی به آنکارا، در سفر صدراعظم آلمان به ترکیه در ۱۸ اکتبر ۲۰۱۵ مورد بحث قرار گرفته بود. دولت ترکیه با این طرح باید شرایط زیستی دو میلیون پناهجوی سوری را بهبود بخشد و از جمله امکان اقامت قانونی، بیمه درمانی و  حق شهروندی آنها را فراهم سازد. ترکیه در اجلاس ویژه اتحادیه اروپا تعهد کرد که بر سواحل خود برای پیشگیری از تحرکات قاچاقچیان انسان، نظارت بیشتری اعمال کند.

اتحادیه اروپا نیز به ازای فراهم شدن چنین شرایطی، تعهد می‌دهد که فرایند صدور ویزا برای شهروندان ترکیه را آسان‌تر کند و روند پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را سرعت بخشد.

Share