Share

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا  در دیدار با رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود، از ترکیه و روسیه خواست تا مبارزه علیه «دشمن مشترک» (داعش) تحت شعاع تنش دو کشور قرار نگیرد.

obama-Erdogan

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، اوباما و اردوغان روز یکم دسامبر / ۱۰ آذر در حاشیه کنفرانس آب و هوایی پاریس با یکدیگر دیدار کردند.

اوباما پس از این دیدار گفت: «همانطور که به آقای اردوغان گفتم ما همه یک دشمن مشترک داریم و آن داعش است. من می‌خواهم مطمئن باشم که بر سر این تهدید و یافتن راه حلی سیاسی برای سوریه متمرکز می‌شویم.»

او تأکید کرد: «هنوز در پیش رو کار داریم.»

روابط مسکو و آنکارا از زمان سرنگون کردن جنگنده سوخو روسیه توسط ترکیه تیره شده است. در آخرین اظهارنظر رهبران دو کشور در این‌باره، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ترکیه را متهم با معاملات نفتی با داعش کرد و گفت حمله ترکیه به جنگنده روسی برای حفاظت از منابع نفتی این کشور در دست داعش صورت گرفته است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز این اتهام را رد کرد و گفت اگر پوتین آن را ثابت کند از ریاست جمهوری استعفا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: پوتین: ترکیه با داعش تجارت نفت می‌کند

رجب طیب اردوغان نیز پس از پایان دیدار یک ساعته خود با اوباما نسبت به تلاش‌های دیپلماتیک در مذاکرات وین برای حل بحران سوریه ابراز امیدواری کرد.

احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه هم روز سه‌شنبه بار دیگر از گفت‌وگو با روسیه استقبال کرد. داود اوغلو روز گذشته (دوشنبه) در بروکسل حمایت ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو از ترکیه را جلب کرد.

Share