Share

هادی ابوی، دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران می‌گوید دستمزدی که هم‌اکنون کارگران ایرانی دریافت می‌کنند، «یک هفته هم دوام نمی‌آورد.»

kargar-ard

ابوی به خبرگزاری تسنیم گفت حقوق و دستمزدی که کارگران با شرایط فعلی می‌گیرند یک هفته هم دوام نمی‌آورد و تنها صرف هزینه‌های خوراک، ایاب و ذهاب، ‌ تحصیل و مسکن آن‌ها می‌شود.

به‌گفته او، شرایط زندگی برای کارگران «آن‌قدر سخت شده» که تعداد افراد شاغل در «بسیاری از خانواده‌ها» به بیش از یک نفر افزایش پیدا کرده و حتی افراد شاغل نیز برای تأمین مخارج زندگی، به شغل دوم و سوم روی می‌آورند.

بر پایه اعلام مرکز آمار ایران در سال گذشته، هزینه ماهیانه یک خانوار شهری چهار نفره بیش از یک میلیون و ۸۲۰ هزارتومان بود اما دستمزد کارگران ۶۰۹ هزار تومان تعیین شد. دستمزد کارگران در سال جاری نیز ۷۱۲ هزار تومان است.

دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران می‌گوید: «انجام چند شغل توسط یک فرد باعث گرفتن فرصت‌های شغلی از افراد فاقد کار می‌شود و به گسترش بیکاری دامن می‌زند.»

فعالان کارگری بر این باورند که هزینه ماهیانه هر خانوار چهار نفره بیش از سه میلیون تومان است و بر همین اساس شکاف بین درآمد‌ها و هزینه‌های خانوارهای کارگری به بیشترین حد خود رسیده است.

افزون بر سطح درآمد پایین کارگران، در موارد زیادی نیز پرداخت دستمزد کارگران یا با تأخیر مواجه می‌شود و یا این‌که کارگران به دلیل قراردادهای موقت از کار اخراج می‌شوند.

جمعیت کارگری در ایران ۱۳ میلیون تن برآورد می‌شود.

Share