Share

حسین جابرانصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به سخنان اخیر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، «کشورهای همسایه» را به «رعایت نزاکت و احترام متقابل در روابط» و «پرهیز از ماجراجویی و مسئولیت‌پذیری» دعوت کرد.

Iran-Turkey

سخنگوی وزارت امور خارجه امروز جمعه ۱۳ آذر گفت: «ادامه پیگیری سیاست‌ها و اتخاذ مواضعی که خواسته یا ناخواسته منجر به حمایت از تروریسم در سوریه و عراق شده تنها به تشدید بحران جاری در منطقه و افزایش مشکلات کشورهایی منجر می‌شود که به اجرای چنین سیاست‌هایی ادامه می‌دهند.»

رجب طیب اردوغان در گردهمایی سندیکاهای کارگری ترکیه به اتهامات روسیه در مورد این‌که ترکیه در معاملات نفتی با گروه «دولت اسلامی» (داعش) شرکت دارد پاسخ گفت و ضمن رد این اتهام گفت ایران هم چنین ادعاهایی را مطرح کرده بود اما ۱۰ روز پس از هشدار به مقامات ایران، ایرانی‌ها حرف خود را پس گرفته‌اند.

او گفت با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران تماس گرفته و اعتراض خود را نسبت به مطالبی که در ایران علیه ترکیه بیان می‌شود ابراز داشته است.

روز گذشته پنج‌شنبه ۳ دسامبر / ۱۲ آذر سرگئی لاوروف گفت روسیه اسناد و مدارک مربوط به معاملات نفتی ترکیه و داعش را در اختیار سازمان ملل و کشورهایی که به این موضوع علاقمندند قرار خواهد داد.

بیشتر بخوانید: لاوروف: روسیه اسناد عرضه نفت داعش به ترکیه را به سازمان ملل می‌دهد

پیش از آن ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز به صراحت این اتهامات را به ترکیه زده بود و رسانه‌های روسی نیز تصاویری از پسر اردوغان را در کنار افرادی منتشر کردند که به‌گفته آن‌ها از افراد داعش بودند. اردوغان این اتهامات را رد کرده و گفته بود اگر چنین مطالبی صحت داشته باشد از ریاست جمهوری استعفا خواهد داد. مقامات ترکیه همچنین افراد اطراف پسر اردوغان در تصاویر منتشرشده را مسئولان یک سالن غذاخوری معرفی کردند.

بیشتر بخوانید: پوتین: ترکیه با داعش تجارت نفت می‌کند

اردوغان در پاسخ به اتهامات روسیه مدعی شد که ترکیه اسنادی در اختیار که نشان می‌دهند روسیه با داعش تجارت نفت می‌کند. او از دو نفر به نام‌های جرج هاساوی و کیرسان ایلیومژینوف نام برد که معاملات نفتی روسیه با داعش را انجام می‌دهند.

تنش‌ها در روابط ترکیه و روسیه در پی سرنگونی جنگنده روسی توسط نیروی هوایی ترکیه در روز ۲۴ نوامبر و کشته شدن یک خلبان روسی شدت گرفته است.

مقامات ایران و رسانه‌های جمهوری اسلامی در این ماجرا بیشتر جانب روسیه را گرفته و اتهامات این کشور به ترکیه را بارها تکرار کرده‌اند.

در تازه‌ترین اظهارات مقامات ایرانی، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز (جمعه) در دیدار با مجروحان جنگ سوریه گفت: «اگر دولت ترکیه در جریان فروش نفت داعش در کشور خود نیست، ما آمادگی داریم این اطلاعات را در اختیار آن‌ها قرار بدهیم.»

او گفت: «مستشاران ایران در سوریه از تمامی مسیرهای کامیون‌های نفت داعش به ترکیه عکس‌برداری و فیلم‌برداری کرده‌اند و این اسناد قابل ‌ارائه و انتشار است.»

Share