Share

وزارت خارجه عراق پس از صدور بیانیه‌ای در اعتراض به تحرکات سربازان ترکیه در اطراف موصل، سفیر آنکارا را احضار کرد. روزنامه حریت می‌نویسد ترکیه در توافق با بارزانی یک پایگاه ۶۰۰ نفری در شمال عراق دایر کرده است.

اقلیم کردستان - داعش

نظامیان ترکیه قرار است در شمال عراق به پیشمرگه‌های کرد آموزش مقابله با داعش را بدهند. اما دولت عراق با توجه به تحرکات تازه نیروهای ترکیه در این نواحی، خواهان خروج فوری آنهاست.

۱۵۰ سرباز و ۲۰ الی ۲۵ تانک ترکیه در چارچوب یک ماموریت آموزشی برای پیشمرگه‌های اقلیم کردستان‌، در شمال عراق مستقر هستند. تحرکات اخیر این نیروها اما دولت عراق را برآشفته تا ‌انجا که سفیر ترکیه در بغداد احضار شد.

بیشتر بخوانید‌: عراق خواهان خروج فوری نظامیان ترکیه از اطراف موصل شد

عراق خواهان خروج فوری سربازان ترکیه از مناطق اطراف موصل است. در بیانیه وزارت خارجه عراق آمده که سربازان ترکیه بدون اطلاع دولت مرکزی وارد خاک این کشور شده‌اند: «این اقدام به عنوان خصومت تلقی می‌شود.»

موصل در ۲۰۰ کیلومتری مرز عراق و ترکیه قرار دارد. این شهر میلیونی از تابستان سال ۲۰۱۳ در کنترل داعش قرار دارد و پیشمرگه‌های کرد برای بازپس گیری ‌آن می‌کوشند.

اعتراض و آشفتگی دولت عراق در حالی است که سربازان ترکیه از مدت‌ها قبل به منظور آموزش و توانمند سازی پیشمرگه‌های کرد در مقابله با داعش در اقلیم کردستان به سر می‌برند. عصر شنبه ۵ دسامبر، احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در یک پیام مستقیم تلویزیونی اعلام کرد که تحرکات تازه سربازان ترکیه یک جابجایی ساده است.

روزنامه “حریت” نوشت ترکیه یک پایگاه با ۶۰۰ سرباز ایجاد کرده است و این به توافق دولت ترکیه با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان باز می‌گردد.

داود اوغلو البته گسترش هر گونه ماموریت نظامی ترکیه در عراق را تکذیب کرده است.

Share