Share

با بسته شدن پرونده «ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران» موسوم به «پی‌‌ام‌دی»، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران این اقدام را «موفقیت بزرگ حقوقی» نامید و گفت در دی‌ماه تحریم‌ها علیه ایران برداشته خواهد شد.

hasan rohani2

 

حسن روحانی امروز چهارشنبه ۲۵ آذر در یک گفت‌گوی تلویزیونی حل و فصل پرونده «ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران» را «بسیار پیچیده» خواند و گفت: «اگر مذاکرات هسته‌ای و تفاهم ۱+۵ نبود و اگر قرار بود این مسأله صرفاً از طریق آژانس و بدون کمک ۱+۵ حل و فصل شود، شاید مدت طولانی طول می‌کشید.»

او گفت: «با حل مسأله “پی‌‌ام‌دی” یکی از موانع مهم برای اجرایی شدن برجام کنار رفت و زمینه برای اجرایی شدن آن فراهم شد.»

روز گذشته، سه‌شنبه ۱۵ دسامبر / ۲۴ آذر، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌نویس قطعنامه کشورهای ۱+۵ برای بسته‌شدن پرونده «ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران» را با اتفاق آرا تصویب کرد.

با تصویب قطعنامه کشورهای ۱+۵ در شورای حکام ۱۲ قطعنامه پیشین این شورا درباره ایران در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ نیز لغو خواهند شد.

بیشتر بخوانید: پرونده «ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران» بسته شد

رئیس جمهوری ایران گفت تقریباً راه برای اجرای توافق هسته‌ای باز شده و طرف مقابل گام‌های بزرگی برداشته‌ است و گام‌های نهایی ظرف یک تا دو هفته آینده برداشته می‌شود.

او افزود ایران هم می‌تواند ظرف یک تا دو هفته آینده گام‌های مثبتی را بردارد.

حسن روحانی خطاب به مردم ایران گفت دولت به وعده‌های انتخاباتی عمل کرده و از دی‌ماه تحریم‌ها برداشته خواهند شد.

رئیس دولت یازدهم از «همه فعالان اقتصادی داخلی، همه ایرانیان خارج از کشور و همه شرکت‌ها و دولت‌های خارجی که تمایل به همکاری با ایران دارند»، دعوت کرد تا از فرصت پیش آمده استفاده کرده و در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

او گفت دوران نقد توافق هسته‌ای دیگر پایان یافته و باید برای اجرای آن تلاش کرد.

حسن روحانی و دیگر مقامات دولتی ایران پس از توافق هسته‌ای با کشورهای ۱+۵، شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان، همواره از کشورهای دیگر خواسته‌اند تا برای سرمایه‌گذاری به ایران بروند. از زمان توافق هسته‌ای به این سو ده‌ها هیأت اقتصادی از کشورهای مختلف به ایران سفر کرده‌اند.

ایران در سال‌های اخیر زیر فشار تحریم‌های جهانی بود و در این مدت اقتصاد این کشور به‌شدت آسیب دید.

Share