Share

مردم اسپانیا یکشنبه ۲۰ دسامبر/ ۲۹ آذر برای شرکت در انتخابات سراسری این کشور به پای صندوق‌های رأی رفتند.

Spain

۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار شهروند اسپانیایی برای شرکت در این انتخابات ثبت نام کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت کشور اسپانیا در ساعت سه عصر یکشنبه، پیش از پایان موعد قانونی اخذ رأی، اعلام کرد که مشارکت مردمی نسبت به انتخابات سراسری سال ۲۰۱۱ این کشور کمتر بوده است.

پس از شمارش آراء نمایندگان ۳۵۰ کرسی  مشخص خواهند شد. این کرسی‌ها شامل کرسی‌های مجلس سفلی و سنای این کشور می‌شود.

پس از نزدیک به سه دهه، اسپانیا شاهد رقابت بین بیش از دو حزب است. طی سه دهه گذشته، رقابت تنها بین «حزب مردم» که وابسته به ماریانو روخای، نخست وزیر اسپانیا است و «حزب سوسیالیست» که اپوزیسیون حزب حاکم است در جریان بود.

در انتخابات این دوره احزاب دیگری مانند حزب راست‌گرای‌ میانه «شهروندان» و حزب چپ‌گرای «پودموس» نیز نمایندگان خود را معرفی کرده‌اند.

آخرین نظرسنجی‌های پیش از انتخابات حاکی از آن است که حزب مردم بار دیگر اکثریت آراء را به خود اختصاص خواهد داد. اما تعداد کرسی‌هایی که به دست خواهد آورد برای کسب اکثریت پارلمان کافی نخواهد بود.

نخست وزیر اسپانیا می‌گوید که حاضر است با حزب شهروندان هم‌پیمان شود. او این اقدام را در جهت جلوگیری از به قدرت رسیدن ائتلاف چپ «لازم» می‌داند.

چنانچه هیچ یک از احزاب نتوانند اکثریت مطلق کرسی‌ها را به دست آورند، احتمال می‌رود که دولت ائتلافی در اسپانیا تشکیل شود.

طی سال‌های اخیر اسپانیا شاهد اعتراضات گسترده مردمی بوده است. بحران اقتصادی، فساد مالی، رشد نرخ بیکاری و مسأله استقلال‌طلبان کاتالونیا در شمال شرق اسپانیا از جمله دلایل ناآرامی‌ها در این کشور است.

Share