Share

به گفته معاون سلامت و اصلاح و تربیت زندان‌های فارس درصد بالایی از جمعیت کیفری زندان‌های این استان را گروه سنی  ۱۸ تا ۲۵ سال تشکیل می‌دهند.

mojrem jawan

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، عبدالمجید کشوری، معاون سلامت و اصلاح و تربیت زندان‌های فارس گفت: «به دلیل وسعت، جمعیت، پراکندگی، پهناوری و موقعیت جغرافیایی استان فارس، ضریب جرم در فارس بالاست و ۱۹مرکز اصلاح و تربیتی در فارس وجود دارد.»

معاون سلامت و اصلاح و تربیت زندان‌های فارس با بیان اینکه جرایم مواد مخدر و سرقت بیشترین آمار را به خود اختصاص داده‌اند، دلیل آن را «اقتصاد بیمار و گسترش فقر در لایه‎های زیرین جامعه» دانست.

گسترش مجرمان جوان تنها به استان فارس محدود نمی‌شود. محمود گلزاری، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، خردادماه سال جاری به روزنامه جوان گفته بود که ۴۵ درصد زندانیان کل کشور، ‌جوان هستند.

اگرچه هرم سنی جامعه به سوی میانسالی و سالمندی حرکت می‌کند اما بنا‌بر آمار ارائه شده از سوی محمود گلزاری، در حال حاضر بیش از ۲۳ میلیون نفر از شهروندان ایران را جوانان تشکیل می‌دهند.

طبق آمار رسمی بیش از سه میلیون جوان دچار اعتیاد به مواد مخدر هستند. همچنین پس از مواد مخدر، سرقت و خشونت بیشترین جرائمی هستند که توسط جوانان در کشور انجام می‌شوند.

حمید شهریاری، معاون آمار و فن‌آوری اطلاعات قوه قضائیه سرقت، ضرب و جرح عمد و غیرعمد، توهین و تهدید، خرید و فروش و نگهداری مواد مخدر، استفاده از مواد مخدر، خیانت در امانت و صدور چک بی‌محل را ۱۰ جرم نخست کشور عنوان کرده است.

در همین زمینه:

افزایش جرم در ایران

Share