Share

پس از آن‌که وزیر نفت از برنامه این وزارت‌خانه برای افزایش قیمت بنزین در سال آینده خبر داد، وزیر نیرو نیز می‌گوید که در لایحه بودجه سال ۹۵ مکانیزم‌هایی برای واقعی شدن قیمت برق در نظر گرفته شده است.

BARGh

لایحه بودجه با بیش از یک ماه تاخیر به مجلس شورای اسلامی می‌رسد. جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری تسنیم گفت که ارائه لایحه بودجه به بعد از تعطیلات مجلس موکول شده است.

سخنگوی دولت یک ماه پیش، روند کاهشی قیمت نفت و همزمانی ارائه برنامه توسعه ششم و لایحه بودجه را دلیل تاخیر در ارائه آن دانست و گفت که دولت ناچار به بازنگری در برخی از اعداد و ارقام پیش‌بینی شده در لایحه است.

اگرچه نوبخت جزئیات بیشتری از این بازنگری را اعلام نکرد، اما گفته‌های وزاری نفت و نیرو بخشی از این بازنگری را نمایان کرده است. یک هفته پیش بیژن زنگنه از طرح ویژه این وزارت‌خانه به‌منظور آزادسازی قیمت بنزین خبر داد. وزیر نیرو نیز روز جمعه ۱۱ دی، در مراسم عملیات اجرایی نیروگاه فردوسی مشهد، گفت که قیمت برق در سال آینده واقعی خواهد شد.

حمید چیت‌چیان قیمت تمام شده هر کیلووات برق تولیدی را ۸۸ تومان اعلام کرد و گفت: «بابت این هزینه ۵۳ تومان از مردم دریافت می‌شود که ۱۰ تومان آن هم برای پرداخت یارانه نقدی در اختیار خزانه قرار می‌گیرد.»

او از برنامه این وزارت‌خانه برای آنچه که واقعی شدن قیمت برق نامید خبر داد و گفت: «در لایحه بودجه سال ۹۵ مکانیزم‌های خوبی برای مابه‌التفاوت قیمت برق تکلیفی و قیمت واقعی پیش‌بینی شده است که امیدواریم به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.»

برپایه اظهارات وزیر نیر، قیمت هر کیلو‌وات برق در سال آینده حداقل ۱۵ تومان افزایش می‌یابد. همچنین عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، از آزادسازی واردات بنزین در سال آینده خبر داد.

به گفته او، دولت در سال آینده حداقل و حداکثر قیمت بنزین را مشخص می‌کند و عرضه‌کنندگان بنزین نیز براساس کیفیت محصولی که ارائه می‌کنند، می‌توانند قیمت آن را از مصرف‌کننده دریافت کنند.

دولت در دو سال گذشته نیز قیمت فرآورده‌های نفتی، آب و برق را افزایش داد. اسفند سال گذشته برق قیمت برق مصرفی ۱۰ درصد افزایش یافت.

در همین زمینه

وزیر نفت: طرح آزادسازی قیمت بنزین به جریان می‌افتد

لایحه بودجه سال ۹۵ با تاخیر به مجلس می‌رسد

تعرفه آب گران می‌شود

Share