Share

وزارت کشور عربستان سعودی اعلام کرد که ۴۷ نفر به اتهام تروریسم در این کشور اعدام شدند. نمر باقر النمر روحانی شیعه در میان اعدام‌شدگان است.

شیخ نمر باقر النمر روحانی شیعه در جریان تظاهرات سال ۲۰۱۱ در حمایت از جدایی شرق عربستان و ادغام آن با پادشاهی بحرین سخن گفته بود.

شیخ نمر باقر النمر روحانی شیعه در جریان تظاهرات سال ۲۰۱۱ در حمایت از جدایی شرق عربستان و ادغام آن با پادشاهی بحرین سخن گفته بود.

به‌گزارش رویترز، وزارت کشور عربستان سعودی امروز شنبه دوم ژانویه / ۱۲ دی در بیانیه‌ای اعدام ۴۷ نفر را اعلام کرد.

بیشتر اعدام‌شدگان در یک سلسله حملات القاعده در بین سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۶ شرکت داشتند.

مفتی اعظم سعودی، عبدالعزیز آل شیخ در تلویزیون این کشور ظاهر شد و تا بگوید این اعدام‌ها عادلانه بوده است.

روحانی شیعه شیخ نمر باقر النمر، ۵۴ ساله، از جمله مخالفان اصلی رژیم سعودی بود. این منتقد صریح سلسله سنی آل سعود، در جریان تظاهرات سال ۲۰۱۱ در حمایت از جدایی شرق عربستان و ادغام آن با پادشاهی بحرین سخن گفته بود. شیخ نمر النمر در حوزه علمیه قم پرورش پیدا کرده و در میان اقلیت شیعه در عربستان سعودی طرفدارانی داشت.

او در سال ۲۰۱۴ به اتهام «فتنه»، «نافرمانی از حاکم» و «حمل سلاح» در دادگاه ویژه تروریسم در ریاض به اعدام محکوم شد. ایران هشدار داده بود که اجرای حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر برای عربستان سعودی گران تمام خواهد شد.

حسین جابر انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعدام شیخ نمر النمر را به‌شدت محکوم کرد.

او گفت: «اعدام شخصیتی مانند شیخ النمر که ابزاری جز سخن گفتن برای پیگیری اهداف سیاسی و دینی خود نداشت تنها عمق بی تدبیری و بی مسئولیتی را نشان می‌دهد.»

احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان رهبری نیز در مورد اعدام شیخ نمر باقر النمر گفت: «شیعیان عربستان به علت این جنایت، به‌طور حتم روز آل‌سعود را به شام سیاه تبدیل می‌کنند.»

او با درخواست «موضع قاطع» وزارت امور خارجه ایران، از سازمان همکاری‌های اسلامی نیز خواست تا در برابر این اعدام موضع بگیرد.

پیش از این نیز مسئولان جمهوری اسلامی صدور حکم اعدام شیخ نمر النمر را محکوم کرده بودند.

بیشتر بخوانید: واکنش‌های تند مسئولان ایرانی به حکم اعدام شیخ نمر النمر

عربستان سعودی در سال گذشته میلادی ۱۵۷ را اعدام کرد که به‌طور عمده روش اعدام آن‌ها گردن زدن بود. تعداد اعدام‌شدگان در عربستان در سال ۲۰۱۴، ۹۰ نفر بود.

Share