Share

در پی اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی شیعه در عربستان سعودی، ایران کاردار این کشور را احضار کرد.

vezarat-e-kharejeh شنبه ۱۲ دی، با احضار اسحاق العرینی کاردار عربستان سعودی، حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی – آفریقایی وزیر امور خارجه ایران اعتراض جمهوری اسلامی در مورد اعدام شیخ نمر باقر النمر را به او ابلاغ کرد.

وزارت کشور عربستان سعودی صبح شنبه اعلام کرد که ۴۷ نفر به اتهام تروریسم در این کشور اعدام شدند. نمر باقر النمر نیز در میان اعدام‌شدگان است.

بیشتر بخوانید: عربستان سعودی شیخ نمر النمر و ۴۶ نفر دیگر را اعدام کرد

حسین امیرعبداللهیان در دیدار با کاردار عربستان سعودی اعدام شیخ نمر النمر را «بی‌حرمتی سعودی به جامعه اسلامی و تحریک عواطف مسلمین و آتش‌افروزی جدید در منطقه» خوانده است.

او از «نقض حقوق بشر، نقض سیستماتیک حقوق شیعیان و اقلیت‌ها» در عربستان سعودی انتقاد کرد و گفت: «هیچ یک از اتهاماتی که در بیانیه وزارت کشور عربستان سعودی آمده است متوجه شیخ نمر نمی‌باشد.»

شیخ نمر باقر النمر که در حوزه علمیه قم پرورش یافته بود در سال ۲۰۱۴ به اتهام «فتنه»، «نافرمانی از حاکم» و «حمل سلاح» در دادگاه ویژه تروریسم در ریاض به اعدام محکوم شد.

اعدام شیخ نمر النمر موجی از اعتراضات را در میان مسئولان جمهوری اسلامی برانگیخت و رسانه‌ها به‌شدت این اقدام عربستان سعودی را محکوم کردند.

Share