Share

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی گفت این کشور افزون بر قطع روابط دیپلماتیک خود با ایران تمامی تماس‌های اقتصادی و پروازهای خود را نیز با ایران متوقف می‌کند و سعودی‌ها دیگر اجازه نخواهند داشت که به ایران سفر کنند.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی

عادل الجبیر روز دوشنبه ۴ ژانویه / ۱۴ دی در گفت‌وگو با رویترز، از اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه دفاع کرد و گفت شیخ نمر یک تروریست بود که در حملات تروریستی نقش داشت.

او گفت به جای انتقادهایی که از عربستان سعودی به دلیل اعدام شیخ نمر و ۴۶ نفر دیگر می‌شود، این کشور سزاوار ستایش است.

وزارت کشور عربستان سعودی روز شنبه دوم ژانویه/ ۱۲ دی در بیانیه‌ای از اعدام ۴۷ نفر از جمله، شیخ نمر باقر النمر، روحانی مخالف شیعه خبر داد.

شیخ نمر باقر النمر، ۵۴ ساله، از جمله مخالفان اصلی رژیم سعودی بود. این منتقد صریح سلسله سنی آل سعود، در جریان تظاهرات سال ۲۰۱۱ در حمایت از جدایی شرق عربستان و ادغام آن با پادشاهی بحرین سخن گفته بود. شیخ نمر النمر در حوزه علمیه قم پرورش پیدا کرده و در میان اقلیت شیعه در عربستان سعودی طرفدارانی داشت.

بیشتر بخوانید: عربستان سعودی شیخ نمر النمر و ۴۶ نفر دیگر را اعدام کرد

وزیر خارجه عربستان سعودی همچنین تأکید کرد که حجاج ایرانی باز هم می‌توانند برای زیارت به عربستان سعودی سفر کنند.

او گفت قطع روابط دو کشور نتیجه «سال‌ها سیاست خصمانه» رهبری ایران در گذشته بود و رژیم تهران باید «همچون یک کشور عادی» رفتار کند تا روابط بتوانند از سر گرفته شوند.

محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس روز دوشنبه گفت که با قطع روابط دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی به احتمال قوی اعزام حجاج ایرانی برای زیارت لغو خواهد شد.

او گفت با تعطیل شدن سفارت سعودی دیگر امکان صدور روادید در ایران وجود ندارد مگر این‌که کشوری واسطه انجام امور کنسولی دو کشور شود.

عادل الجبیر توضیح نداد که حجاج ایرانی از چه طریق می‌توانند به عربستان سعودی سفر کنند.

روز دوشنبه بحرین و سودان نیز روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کردند و امارات متحده عربی نیز روابط دیپلماتیک خود با ایران را کاهش داد.

بیشتر بخوانید: بحرین و سودان روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کردند

Share