Share

مردان مسلح دو خبرنگار عراقی را پس از آن‌که گزارشی از یک مسئول امنیتی تهیه کرده بودند، در شمال بغداد به قتل رساندند.

Journalist

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، شبکه «شرقیه نیوز» عراق امروز سه‌شنبه ۱۲ ژانویه / ۲۲ دی اعلام کرد که «شبه‌نظامیان مسلح فرستاده این بشکه به نام سیف طلال و فیلمبردارش حسن الانبانکی را در نزدیکی بعقوبه، مرکز استان دیاله کشتند.»

عراق یکی از کشورهای خطرناک برای روزنامه‌نگاران محسوب می‌شود و روزنامه‌نگاران عراقی بیشتر از همکاران خود از کشورهای دیگر در معرض خطر قرار دارند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش سالانه خود که دو هفته پیش منتشر شد خطرناک‌ترین کشورها برای روزنامه‌نگاران را عراق و سوریه عنوان کرده بود. در هر دو کشور ۹ خبرنگار در سال ۲۰۱۵ کشته شده‌اند.

بیشتر بخوانید: ۱۱۰ روزنامه‌نگار در سال ۲۰۱۵ کشته شدند

دو خبرنگار هنگامی کشته شدند که پس از گفت‌وگو با ژنرال مظهر العزاوی، فرمانده نیروهای امنیتی در استان دیاله، به بعقوبه باز می‌گشتند.

به‌گفته یک سخنگوی نیروهای امنیتی، این دو خبرنگار از مقدادیه واقع در شمال شرق بغداد می‌آمدند. روز دوشنبه در قهوه‌خانه‌ای در این شهر ۲۰ نفر در دو بمب‌گذاری گروه «دولت اسلامی» (داعش) کشته شدند. در ادامه این حملات خانه‌ها و یک مسجد به آتش کشیده شدند.

در ماه ژانویه ۲۰۱۵ دولت عراق آزادی استان دیاله از دست داعش را اعلام کرد. داعش در سال ۲۰۱۴ این استان را تصرف کرده بود. پس از بازپس‌گیری این استان داعش به بمب‌گذاری و انفجارهای انتحاری در این استان روی آورده است.

Share