Share

سردار رمضان شریف، مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران درباره توقیف دو شناور آمریکایی و بازداشت ۱۰ ملوان تبعه این کشور در آب‌های خلیج فارس گفت آزادی آن‌ها گمانه‌زنی است اما اگر معلوم شود کار آن‌ها عمدی نبوده، برخورد دیگری صورت خواهد گرفت.

sepah-130116

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رمضان شریف، امروز چهارشنبه ۲۳ دی گفت: «اگر مشخص شود که کار آن‌ها عمدی نبوده برخورد دیگری صورت خواهد گرفت اما اگر در تخلیه اطلاعاتی و گفت‌وگو با آن‌ها مشخص شود که ورود آن‌ها به‌منزله انجام کارهای اطلاعاتی و کارهای بی‌ربط بوده است، قطعاً مسئولان مربوطه اقدامات لازم را انجام خواهند داد.»

او آزادی فوری ملوانان آمریکایی را «گمانه‌زنی» خواند و گفت آن را نه تأیید و نه تکذیب می‌کند.

شامگاه سه‌شنبه ۲۲ دی‌ماه ایران دو شناور آمریکایی در آب‌های خلیج فارس را توقیف و خدمه آن‌ها که ۱۰ تفنگدار آمریکایی‌اند دستگیر کرد. وزارت دفاع آمریکا نیز این خبر را تأیید کرد. رایزنی‌ها بین ایران و آمریکا ادامه دارد و قرار بود که صبح چهارشنبه این دو قایق و سرنشینان آن آزاد شوند.

بیشتر بخوانید: پنتاگون: دو شناور آمریکایی توقیف‌شده در ایران امشب آزاد نمی‌شوند

از سوی دیگر علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت از همان ابتدای کار تماس‌های دیپلماتیک برقرار بود و سپاه با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در تماس بود و ظریف نیز با جان کری، همتای آمریکایی خود تماس داشت.

او گفت جان کری درخواست آزادی ملوانان آمریکایی را مطرح کرده اما «ظریف موضع قوی و محکمی داشته و اعلام کرده که آن‌ها در آب‌های سرزمینی ما بودند و باید عذرخواهی کنید.»

علی فدوی افزود این روند طول زیادی نخواهد کشید و نیروی دریایی سپاه در مورد این افراد «به‌محض دستور از سلسه مراتب» اقدام می‌کند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه همچنین گفت پس از دستگیری نظامیان آمریکایی، نیروی دریایی و ناو هواپیمابر آمریکایی «حدود ۴۰ دقیقه رفتار غیرحرفه‌ای و تحرکات هوایی و شناوری در منطقه داشت» که با اقدام نیروهای سپاه آرامش به منطقه برگشت.

خدمه این دو شناور، ۹ نفر مرد و یک نفر زن هستند.

قایق‌های توقیف شده از نوع شناورهای کوچک رودخانه‌ای (SURC) هستند که برای گشت‌زنی و نگهبانی عادی در خلیج فارس‌ به‌کار می‌روند. خدمه این شناور‌ها معمولاً نیروهای ویژه و تفنگداران دریایی ایالات متحده هستند. قایق‌ها این‌گونه طراحی شده‌اند که در دریا و در رودخانه‌های کم‌عمق قابلیت حرکت داشته باشند.

Share