Share

 فواد تابان – مدیر وبسایت “اخبار روز”

foad taban • با نظام تا حد براندازی آن مخالف هستم. متاسفانه حکومت ایران به کمک اصلاح‌طلبان از واژه «براندازی» مفهومی ترسناک ساخته که به بخش‌هایی از اپوزیسیون هم سرایت کرده است. من فکر می‌کنم که اکثریت مطلقی از مردمان ایران در پس کله خود برانداز این حکومت هستند، یعنی آن را نمی‌خواهند و دوست دارند به جای آن یک حکومت دموکراتیک بر سر کار باشد. اما آن‌ها را ترسانده‌اند که اگر این حکومت برود ایران یا تجزیه می‌شود یا در آتش جنگ فرو می‌رود.

در زمانه دستکاری مفاهیم، براندازی مترادف شده است با قتل و غارت. چرایی مخالفت با نظام جمهوری اسلامی واقعیت هر روزه کوچه و بازار در ایران است. دلیل این مخالفت فساد، غارت، سرکوب، ستم طبقاتی، سیاسی، جنسیتی، اجتماعی است که این حکومت بر جامعه  ایران تحمیل کرده است.

دعوت رهبر رژیم اسلامی فریبکاری است. زیرا فقط حق رای دادن به نظام را در نظر دارد و نه حق مشارکت واقعی در انتخابات از جمله حق انتخاب شدن را. با تصمیماتی که شورای نگهبان گرفته است این فریبکاری زشت در معرض نگاه همگان قرار گرفته و تایید شده که دعوت آقای خامنه‌ای فقط دعوت به رای دادن به «نظام» است و نه حق مشارکت در قدرت سیاسی.

اما آن‌چه که باعث می‌شود او به فریبکاری دست بزند، یک زمینه اجتماعی دارد. او می‌داند که بخش بزرگ جامعه ایران با او مخالف است. این دعوت در واقع توجه به آن دسته از مردم است که در نمایش‌های انتخاباتی حکومت شرکت نمی‌کند. اصلاح‌طلبان همواره سعی کرده‌اند این نیرو را کوچک، کم اهمیت و منفعل نشان بدهند. اما نیروی واقعی اعتراض به شرایط ضد دموکراتیک انتخابات در ایران، همین نیرو است که تسلیم سیاست بازاری «هزینه – فایده» نشده و برای تغییر شرایط به سود یک انتخابات دموکراتیک و آزاد بر حکومت فشار وارد می‌کند.

• اگر اپوزیسیون ایران از خود یک شخصیت حقیقتا استوار و پابرجا نشان می‌داد، همین دعوت عوام‌فریبانه و سردستی رهبر حکومت بهترین فرصت بود که به صورت متحد و یک پارچه او را تحت فشار قرار بدهد و بر حقوق مخالفان پافشاری و آن را طلب کنند. در آن صورت شاید آقای خامنه‌ای مجبور می شد برای گرم کردن انتخابات حداقل گوشه چشمی‌هم به حقوق مخالفان نشان دهد. ناگفته نماند که اصلاح‌طلبان سال‌ها به دروغ ادعا کرده‌اند که او دوست ندارد مردم در انتخابات شرکت کنند زیرا شرکت انبوه مردم باعث پیروزی آنها می شود!

اما وقتی از طیف میانه‌رو حکومت، تا اصلاح‌طلبان محافظه‌کار و رادیکال و نیروهای اصلاح‌طلب بیرون حکومت از ملی مذهبی گرفته تا چپ، از قبل دست‌ها را بالا برده و شرکت در هر انتخابات ضددموکراتیکی را هم به یک «ارزش» تبدیل کرده‌اند، خیال آقای خامنه‌ای راحت است که در پی این دعوت‌های توخالی، فشاری برای کسب حقوق واقعی ایجاد نخواهد شد. در این شرایط او برای چه باید به مردم وعده بدهد؟

• «کشور» برای آقای خامنه‌ای و جناح‌های جمهوری اسلامی همان «نظام اسلامی» است. وقتی او می‌گوید «اعتبار کشور» منظورش «اعتبار نظام» و البته «اعتبار رهبری» است که بدون آن «نظام» معنا ندارد. این فکر کم و بیش، فکر همه حکومتیان است. برای من مهم ‌رین گام برای این که کشور ما در مسیر «اعتبار» قرار بگیرد، این است که این حکومت جایش را به حکومتی بدهد که دموکراسی و عدالت اجتماعی را هدف خود قرار داده باشد.

—————————————————————————————–

چرا خامنه‌ای موقع انتخابات به یاد مخالفان می‌افتد؟

نظر شیرین عبادی، بوالحسن بنی‌صدر، ژاله وفا، فرخ نگهدار، شهرنوش پارسی‌پور، حسن شریعتمداری، مهران مصطفوی، الاهه بقراط، محمدرضا شالگونی، سهراب مبشری و … درباره انتخابات.

Share