Share

کشمکش و جدال کلامی جریان‌های سیاسی همسو و مخالف با دولت حسن روحانی ادامه دارد. در حالی‌که گروه‌های سیاسی حامی دولت عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها را «سلیقه‌ای» و «جناحی» می‌دانند، ۲۱ نماینده مجلس هم دولت را به تلاش برای ایجاد مجلس «یک‌دست» و «مطیع» متهم کردند.

rasaee

۲۱ نماینده مجلس شورای اسلامی با انتشار نامه‌ای، حسن روحانی و دولت را به تلاش برای ایجاد یک مجلس یک‌دست و مطیع متهم کردند و از شورای نگهبان خواستند که «دولت را به رعایت بی‌طرفی ملزم نماید.»

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، این نمایندگان مدعی شدند که اظهارات رئیس‌جمهوری در همایش استانداران و فرمانداران، «موجی از نگرانی و حیرت بین نمایندگان و کاندیداهای امیدوار به بی‌طرفی مجری انتخابات برانگیخته است.»

حسن روحانی پنجشنبه اول بهمن، گفته بود که «ما به عنوان دولت اعتدال باید قانونا بی‌طرف باشیم اما دلمان می‌خواهد معتدلین به مجلس بروند و این آرزوی ما است.» حال ۲۱ نماینده مجلس که از اعضا و یا افراد نزدیک به جریان پایداری هستند، این اظهارات را «فرمان انتخاباتی» خوانده و نوشته‌اند: «بیم آن می‌رود که دولت یازدهم با این فرمان انتخاباتی آقای روحانی به دنبال یک‌دست کردن دو قوه مقننه و مجریه و تلاش برای ایجاد مجلسی دولت‌ساخته و مطیع برآید.»

این نمایندگان از شورای نگهبان خواسته‌اند که در برابر این «عزم خلاف قانون مجری انتخابات»، واکنش مناسب نشان داده و دولت و کارگزاران دولتی را «ملزم به رعایت بی‌طرفی در انتخابات» کند.

انتخابات مجلس شورای اسلامی هفتم اسفند برگزار می‌شود. براساس اعلام رئیس ستاد انتخابات، هیات‌های نظارت بیش از شش هزار و ۷۰۰ داوطلب نمایندگی مجلس را رد یا عدم احراز صلاحیت کرده‌اند. عملکرد هیات نظارت انتقاد گروه‌های سیاسی همسو با دولت و رئیس دولت را به دنبال داشت.

حسن روحانی وعده کرده بود که از «همه اختیارات قانونی» خود برای احقاق حقوق افرادی که بدون مستندات قانونی رد صلاحیت شده‌اند، استفاده کند. او اول بهمن از ادامه رایزنی‌های دولت با شورای نگهبان خبر داد و گفت که به معاون اول و وزرای کشور و اطلاعات ماموریت داده است که به رایزنی‌ها ادامه بدهند.

اما سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات دوم بهمن، هرگونه رایزنی با شورای نگهبان به منظور تجدید نظر در بررسی صلاحیت‌ها را تکذیب کرد و گفت که «تا به حال هیچ جلسه مشترکی میان دولت و شورای نگهبان برگزار نشده است.»

سیامک ره‌پیک که ۳۰دی از احتمال تائید صلاحیت ۱۰ تا ۱۵ درصدی داوطلبانی که در هیات‌های نظارت استانی عدم احراز صلاحیت شده‌اند، از سوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات خبر داده بود، دوم بهمن گفت که ممکن است شورای نگهبان کسانی را که در هیات‌های نظارت یا اجرایی تائید صلاحیت شده‌اند، رد صلاحیت کند.

در همین رابطه مجمع نیروهای خط امام، یکی از گروه‌های سیاسی همسو با دولت و اصلاح‌طلبان با صدور اطلاعیه اعلام کرد که این حزب امکان رقابت در هیچ یک از حوزه‌های انتخابیه را ندارد. پیش از این رئیس ستاد انتخابات هم گفته بود که اگر تعداد زیادی از کاندیداهای رد صلاحیت شده، تائید صلاحیت نشوند، «در بسیاری از حوزه‌ها امکان رقابت وجود ندارد».

در مقابل این انتقاد‌ها، رهبر جمهوری اسلامی، نمایندگان ولی فقیه در استان‌ها، امامان جمعه، فرماندهان سپاه و بسیج و احزاب و فعالان سیاسی اصول‌گرا عملکرد شورای نگهبان را قابل تقدیر دانسته و از این نهاد خواسته‌اند که «در مقابل فشار‌ها عقب‌نشینی نکند.»

در همین زمینه

تکذیب رایزنی دولت با شورای نگهبان بر سر رد صلاحیت‌ها

حسن روحانی: احراز صلاحیت واقعی با مردم است

اصلاح‌طلبان در برزخ امید و نومیدی

خامنه‌ای: بنده نگفتم کسانی که نظام را قبول ندارند به مجلس بروند

انتقاد هاشمی رفسنجانی و اصلاح‌طلبان از ردصلاحیت‌های گسترده

«احتمال افزایش ۱۵ درصدی تأیید صلاحیت کاندیداهای نامزدی انتخابات»

Share