Share

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران به ایتالیا سفر کرده است، رم مجسمه‌هایش را در جعبه‌هایی سفیدرنگ قرار داد که برهنگی آن‌ها پنهان بماند. این رسم مهمان‌نوازی نبود. تملق‌ بود.

رم به خاطر روحانی مجسمه‌های برهنه‌اش را پوشاند

رم به خاطر روحانی مجسمه‌های برهنه‌اش را پوشاند

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در جریان سفرش به ایتالیا در مشایعت ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا از قصر کاپیتول (کامپیدولیو) در رم دیدن کرد. مقامات ایتالیایی که مسئولیت تنظیم پروتکل این دیدار رسمی را به عهده داشتند، دستور دادند که تعدادی از مجسمه‌های برهنه را با جعبه‌ای بپوشانند تا برهنگی آن‌ها از نظر رییس جمهوری ایران دور بماند.

یکی از مجسمه‌های برهنه «ونوس کاپیتولینی» بود. این مجسمه که از مرمر ساخته شده زنی برهنه را نشان می‌دهد با ابعادی بزرگ‌تر از ابعاد طبیعی.

قدمت «ونوس کاپیتولینی» به دو هزار سال می‌رسد. این مجسمه یکی از انواع مجسمه‌های افرودیت کنیدوس ساخته پراکسی تلس است و از نخستین نمونه مجسمه‌هایی در جهان است که یک زن کاملاً برهنه را نشان می‌دهد.

آزادی‌های یواشکی زنان در ایران می‌نویسد:

«ایتالیا برای احترام به رییس جمهور ایران مجسمه‌های برهنه‌اش را پوشاند تا دیده نشوند، و جمهوری اسلامی ایران هم زنان سیاستمدار ایتالیایی را در داخل ایران پوشاند تا مو‌هایشان دیده نشود. این نامش احترام یک طرفه است. تمام کشورهای اروپایی باید به ارزش‌های اسلامیِ مسئولان جمهوری اسلامی احترام بگذارند در حالی که در کشور خودمان آن‌ها به ارزش‌های انسانی احترام نمی‌گذارند و هر زن غیر مسلمانی را هم به زور قانون وادرا به حجاب می‌کنند. اگر زنِ غیر ایرانی باشی از‌‌ همان فرودگاه شما را برمی‌گردانند به کشور خودت و اگر ایرانی باشی از‌‌ همان سن هفت سالگی حق تحصیل نخواهی داشت. احترام به قانونی که زور می‌گوید واجب نیست.»

سانسور آثار هنری برهنه در ایتالیا پیش از این هم سابقه داشته است. در سال ۱۳۸۷، سیلویو برلوسکونی، نخست‌وزیر وقت ایتالیا در یک نشست خبری که در کاخ کیجی برگزار شد، دستور داده بود که سینه‌های زن عریان نقاشی «حقیقت عریان شده در زمان» اثر جامباتیستا تیه پولو را با پارچه سفید بپوشانند.

سفر حسن روحانی به ایتالیا چهارشنبه، ۲۷ فوریه به پایان می‌رسد. در این سفر ۱۷ قرارداد در زمینه‌های انرژی، حمل‌ونقل، بهداشت و کشاورزی بین ایران و ایتالیا امضاء شد.

در همین زمینه:

حقیقت عریان یا پوشیده

Share