Share

گروهی از پژوهشگران ایرانی و اساتید مطالعات ایرانی در دانشگاه‌های مختلف سراسر جهان، نسبت به اقدام دولت ترکیه علیه دانشگاهیان این کشور و دستگیری آن‌ها و همچنین خشونت دولت ترکیه علیه کردها، بیانیه‌ای را به امضا رساندند و همبستگی خود را با «دانشگاهیان صلح طلب» ترکیه اعلام کردند.

Turkey

مقر اداره امنیت ترکیه

در بیانیه همبستگی که به امضای پژوهشگران ایرانی رسیده، صراحتاً از دولت ترکیه خواسته شده تا دانشگاهیان بازداشت شده را آزاد کند و به اصول آزادی بیان و آزادی دانشگاه متعهد باشد.

متن انگلیسی و امضاهای بیانیه در اینجا

علاوه بر این، آن‌ها خواستار توقف عملیات خشونت بار نظامی دولت ترکیه علیه کردها و دستیابی به یک راه حل سیاسی درباره مسئله کردها شدند.

بیانیه پژوهشگران ایرانی را تاکنون ۵۰ تن از جمله کامران متین، یرواند آبراهامیان، ژانت آفاری، سهراب بهداد، تورج اتابکی، فریبرز رئیس دانا، مازیار بهروز و محمد مالجو امضا کرده‌اند.

ماه گذشته هزار و ۱۲۸ نفر از دانشگاهیان ترک و کرد در ترکیه بیانیه‌ای را تحت عنوان «ما بخشی از این جنایت نیستیم» منتشر کردند. آنها در این بیانیه خواستار توقف هرچه سریع‌تر عملیات نظامی دولت ترکیه در مناطق کردنشین شدند.

در این بیانیه ضمن درخواست از دولت برای پایان بخشیدن به «کشتار عمدی»، آمده است: «حق زندگی، آزادی و امنیت، به‌ویژه منع شکنجه و بدرفتاری تضمین شده در قانون اساسی و پیمان‌های بین‌المللی نقض شده است».

طبق گزارش‌های رسمی، تنها در ماه دسامبر سال گذشته بیش از ۱۰۰ غیرنظامی کُرد در حملات نظامی ارتش ترکیه کشته شدند. همچنین در اغلب مناطق کردنشین جنوب ترکیه از ماه اوت سال ۲۰۱۵ بیش از ۵۲ روز مقررات منع رفت و آمد وضع شده است.

در پی انتشار این بیانیه از سوی دانشگاهیان ترکیه دست کم ۲۰ نفر از این افراد بازداشت، و خانه و محل کار بسیاری نیز تفتیش شد. همچنین بسیاری از امضاکنندگان این بیانیه از سوی گروه‌ها و رسانه‌های طرفدار دولت به مرگ محکوم شدند.

رجب طیب اردوغان و احمد داود اوغلو، رئیس جمهوری و نخست‌وزیر ترکیه انتشار چنین بیانیه‌ای را حمایت از تروریسم خواندند و امضا کنندگان را طرفداران تروریسم نامیدند.

حزب جمهوری‌خواهان خلق ترکیه (CHP) که حزب اصلی مخالفان دولت است، این بازداشت‌ها را «کاملاً غیرقانونی، غیرقابل قبول و به‌شدت خطرناک» ارزیابی کرده است.

بیشتر بخوانید: دستگیری ۱۸ دانشگاهی در ترکیه پس از انتشار فراخوان صلح

Share