Share

وزیران امور خارجه گروه تماس سوریه که در کنفرانس امنیت مونیخ گرد هم آمده بودند بر سر آتش‌بس در این کشور به توافق رسیدند. این آتش‌بس باید در عرض یک هفته به‌اجرا گذاشته شود.

وزیران امور خارجه گروه تماس سوریه در کنفرانس سه روزه امنیت در مونیخ

وزیران امور خارجه گروه تماس سوریه در کنفرانس سه روزه امنیت در مونیخ

جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه در نخستین ساعت روز جمعه ۱۲ فوریه / ۲۳ بهمن در نشست رسانه‌ای خود این خبر را اعلام کردند.

با برقراری آتش‌بس در سوریه قرار است کمک‌های انسانی هر چه سریع‌تر به مردم ساکن حدود ۱۵ شهر که اغلب توسط نیروهای دولتی سوریه محاصره شده‌اند، ارسال شود.

برای دستیابی به یک آتش‌بس جامع هنوز مسائل بسیاری باقی است. فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان گفت این‌که با این تصمیم جدید بتوان از یک موفقیت صحبت کرد در روزهای آینده مشخص خواهد شد. لاوروف نیز همین سخن اشتاین‌مایر را تأیید کرد.

در کنفرانس مونیخ همچنین تصمیم گرفته شد که کنفرانس صلح سوریه در ژنو با شرکت نیروهای اپوزیسیون و حکومت سوریه از سر گرفته شود.

ائتلاف اصلی نیروهای اپوزیسیون سوریه از این تصمیمات وزیران امور خارجه گروه تماس استقبال کرد و گفت اکنون وقت آن است که حرف‌ها به عمل تبدیل شوند.

در میان کشورهای گروه تماس سوریه وزیران خارجه ایران، عربستان سعودی و ترکیه نیز حضور داشتند.

جنگ سوریه امروز (جمعه) بعد از ظهر نیز در کنفرانس امنیت مونیخ موضوع اصلی مذاکرات باقی خواهد ماند. در روز جمعه به موضوع بحران پناهجویی و نبرد جهانی علیه تروریسم پرداخته خواهد شد.

کنفرانس مونیخ سه روزه خواهد بود.

Share