Share

رژیم سوریه موافقت خود را با طرح آتش‌بس آمریکا و روسیه اعلام کرد.

Syria22

حکومت سوریه روز سه‌شنبه ۲۳ فوریه / ۴ اسفند در دمشق ضمن اعلام این موضع خود گفته است با روسیه درباره این‌که آتش‌بس شامل چه گروه‌ها و مناطقی می‌شود صحبت خواهد کرد.

سوریه در همین حال تأکید کرده است که به عملیات خود علیه گروه «دولت اسلامی» (داعش) و جبهه النصره و گروه‌های تروریستی وابسته به آن‌ها ادامه خواهد داد.

اپوزیسیون سوریه نسبت به این نکته آخر مشکوک‌ است. ائتلاف ملی سوریه و ارتش آزاد سوریه، دو گروه از مخالفان حکومت بشار اسد، می‌گویند روسیه و رژیم سوریه تحت نام حمله به داعش و جبهه النصره می‌توانند به غیرنظامیان و یا نیروهای مخالف دیگر حمله کنند.

همین نگرانی را به‌گونه‌ای دیگر ترکیه نیز برانگیخته است. نعمان کورتولموش، معاون نخست‌وزیر ترکیه تأکید کرد که این کشور حق حملات تلافی‌جویانه علیه کردها در شمال سوریه را حفظ خواهد کرد.

کورتولموش گفت این حملات صرفاً برای دفاع از خود است.

روز گذشته، دوشنبه ۲۲ فوریه / ۳ اسفند روسیه و آمریکا اعلام کردند که بر سر آتش‌بس در سوریه به توافق رسیده‌اند.

پیش از آن در روز یکشنبه جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه در مورد برقراری آتش‌بس در سوریه به «توافق مقدماتی» رسیدند و بعد ولادیمیر پوتین و باراک اوباما در یک تماس تلفنی این توافق را قطعی کردند.

بیشتر بخوانید: وزرای خارجه آمریکا و روسیه بر سر آتش‌بس سوریه به «توافق مقدماتی» رسیدند

بر اساس این توافق آتش‌بس شامل حال نیروهای گروه «دولت اسلامی» (داعش) و جبهه النصره که تروریست خوانده می‌شوند، نمی‌شود.

کمیته عالی مذاکرات اپوزیسیون سوریه (HCN) اعلام کرده است که از اساس با آتش‌بس موافق است اما باید از جمله تضمین داده شود که محاصره شهرها برداشته شود؛ بمباران غیرنظامیان پایان یابد و کمک‌رسانی به مردم ممکن شود.

بیشتر بخوانید: آتش‌بس در سوریه: اپوزیسیون خواستار تضمین شد

این آتش‌بس قرار است نیمه‌شب روز شنبه شنبه ۲۷ فوریه / ۸ اسفند آغاز شود. طرف‌های جنگ در سوریه، به‌جز گروه‌هایی که از سوی شورای امنیت سازمان ملل تروریست شناخته شده‌اند، می‌بایست تا ظهر روز جمعه موافقت خود را با این آتش‌بس اعلام کنند.

Share