Share

در اتاق عمل شماره یک بیمارستان کودکان مفید در تهران، روز دوشنبه، سوم اسفند، نوزاد ۴۵ روزه‌ای در حین عمل جراحی با افت فشار روبه‌رو شد و ناگهان جان خود را از دست داد.

marge noozad

به گزارش همشهری آنلاین، به دنبال این حادثه بلافاصله اقدامات لازم در خصوص تشخیص دلایل این مرگ ناگهانی صورت گرفت.

مطابق بررسی‌های اولیه مشخص شد که به دنبال افت فشار اکسیژن مرکزی بیمارستان و یا اختلال در دستگاه اکسیژن رسانی، کپسول گاز CO2 که اشتباهاً در محل قرار داشته، وارد مدار تنفس اتاق عمل شده و باعث مرگ نوزاد شده است.

مرگ این نوزاد در حالی صورت گرفته است که چندی پیش در ۲۶ بهمن، خبر سوختگی شدید مادری هنگام عمل سزارین برای به دنیا آوردن دوقلوهایش در بیمارستان چمران رسانه‌ای شد.

ماجرای سوختن این زن از این قرار بوده است که در حین عمل سزارین به او کپسول گازی به‌اشتباه وصل می‌شود که در دستگاه بیهوشی گاز گرم شده و استنشاق این گاز موجب سوختگی شدید از ناحیه صورت، دهان، مجاری تنفسی و ریه می‌شود و بیمار به کما می‌رود.

رسول دیناروند، رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، روز یک‌شنبه دوم اسفند به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت: «متأسفانه سیلندر اکسیژنی که برای این مادر استفاده شده، رنگ آمیزی شده بوده و مربوط به گاز CO2 بوده است که بعداً رنگ آن را تغییر داده‌اند.»

بیشتر بخوانید:سوختگی مادری در حین سزارین: ناکارآمدی اجرایی احقاق حقوق بیماران

در شرایطی چنین تخلف‎هایی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ایران روی می‌دهند که رسیدگی به پرونده‌های آن‌ها بدون شکایت شخص بیمار در دادگاه ممکن نیست. نزدیکان بیماری که فوت کرده، به کما رفته و یا قدرت تکلمش را از دست داده است باید این را به مجاری قانونی اثبات کنند و قیم او بشوند.

همچنین به گفته مازیار مهدوی‌فر، پزشک، جرایم پزشکی تعریف علمی و جداگانه‌ای در سیستم قانونی ایران ندارند و همانند سایر جرایم شغلی از عباراتی همچون «قصور» و «ترک خدمت» و مانند اینها برای بیان اتهام‌های پزشکی استفاده می‌شود. بیمار نیز در بهترین حالت دیه دریافت خواهد کرد.

در همین زمینه:

علت سوختگی مادر هنگام سزارین: استفاده از دی‌اکسیدکربن به جای اکسیژن

بحران در اخلاق حرفه‌ایِ پزشکان ایران

Share