Share

در ادامه تنش‌های روز یکشنبه مغازه‌داران با دستفروشان تهران، تعدادی از مغازه‌داران بازار میلاد قائم برای جلوگیری از فعالیت دستفروشان به زور متوسل شدند.

اعتراض برخی مغازه‌داران نسبت به حضور دستفروشان

اعتراض برخی مغازه‌داران نسبت به حضور دستفروشان

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) امروز دوشنبه ۱۷ اسفند، تعدادی از مغاره‌داران بازار میلاد قائم (شانزه لیزه) تهران برای جلوگیری از فعالیت دستفروشان با آن‌ها درگیر شدند.

مغازه‌داران می‌گویند رقابت بین آن‌ها و دستفروشان برابر نیست چون مغازه‌داران هزینه‌هایی را می‌پردازند که دستفروشان هیچ یک از این مسئولیت‌ها را ندارند.

به‌گفته کسبه، آن‌ها هر ساله در آستانه شب عید که می‌توانند رونقی را در بازارشان شاهد باشند با معضلی به نام دستفروشی مواجه هستند و هیچ مسئولی هم پاسخگوی این مشکل نیست.

dawa kasabeh dastforoosha 1

یکی از مغازه‌داران با بیان این‌که آنقدر نسبت به این موضوع اعتراض خواهند کرد تا به نتیجه برسد، افزود روز یکشنبه نماینده شهردار تهران به این بازار آمد و برای یافتن راهکاری با مغازه‌داران گفت‌وگو کرد اما این مذاکرات هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است.

به‌گفته یک مغازه‌دار دیگر مغازه‌ها در ایام سال با کاهش فروش و رکود روبه‌رو‌ هستند و در ایامی مثل نوروز که فروش آن‌ها افزایش می‌یابد، دستفروشان مانع می‌شوند و بازارشان را خراب می‌کنند و مردم نیز به دلیل ارزانی به سمت آن‌ها می‌روند.

در همین حال، یکی از دستفروشان که با مغازه‌داران درگیر شده بود، گفت: «بسیاری از مردم توان مالی کافی ندارند و ما نیز اجناس ارزان‌تری با کیفیت خوب تهیه می‌کنیم و می‌فروشیم.»

او فروش دستفروشان را به سود قشرهای کم درآمد دانست و گفت: «نباید فقط به فکر قشر مرفه جامعه بود.»

دستفروشان معتقدند که کار آن‌ها مانع فعالیت مغازه‌داران نیست.

عصر روز یکشنبه ۱۶ اسفند در سه‌راه جمهوری – خیابان امیر اکرم تهران تعداد بسیاری از فروشندگان پوشاک در اعتراض به حضور دستفروشان، مغازه‌های خود را به حالت نیمه‌تعطیل و تعطیل درآوردند و کرکره‌های مغازه‌ها را پایین کشیدند. آنها دست به تجمع اعتراضی زدند و از نیروی انتظامی که در محل حضور یافته بود، خواستار جمع‌کردن بساط دستفروشان و حمایت از مغازه‌داران شدند.

سر در برخی مغازه‌ها پلاکاردها و پارچه‌هایی با جملات اعتراضی در مورد حضور دستفروشان نصب شده است. روی یکی از این پارچه‌ها نوشته شده بود: «به دلیل جمع‌آوری نکردن سد معبر و دستفروشان طی دو روز کسبه بازار میلاد قائم اعتصاب نموده و پاساژ تعطیل است.»

مغازه‌داران با این حرکت اعتراضی قصد دارند شهرداری را مجبور سازند تا نسبت به جمع‌آوری بساط دستفروشان اقدام کند.

نیروی انتظامی ایران و مأموران شهرداری‌ها در سال‌های اخیر بارها با دستفروشان با خشونت رفتار کرده‌‌اند. یک سال پیش یونس عساکره، دستفروش خرمشهری در اعتراض به جمع کردن دکه میوه‌فروشی‌ خود در مقابل شهرداری این شهر خودسوزی کرد. همچنین، چندی پیش تصاویر برهم ریختن بساط میوه‌فروشان خیابان شادمان توسط مأموران شهرداری منتشر شد.

در همین زمینه:

وقتی جان دستفروش‌ها به لب‌شان می‌رسد

اقدام به خودسوزی یک دستفروش در مرکز تهران

مسئولیت برزمین‌مانده‌ اتحادیه‌های صنفی در قِبال مشاغل دستفروشی

مرگ دستفروش آذربایجانی بر اثر خودسوزی

شهرداری و خونین کردن سفره دستفروشان

Share