Share

به‌رغم حمایت ویژه دولت از خودروسازان، رشد صنایع خودرویی ایران همچنان منفی است. گزارش‌های رسمی  بیانگر کاهش ۱۵.۶ درصدی تولید شرکت‌های خودروساز  در ۱۱ ماه امسال به نسبت مدت مشابه سال گذشته است.

khodro

به گزارش انجمن خودروسازان ایران، شرکت‌های خودرویی در بهمن امسال ۹۶ هزار و ۱۱ دستگاه انواع خودرو تولید کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۱.۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

برپایه این گزارش میزان تولید خودروسازان تا بهمن ماه امسال ۸۷۸ هزار و ۶۴۴ دستگاه است در حالی که در یازده ماه نخست سال گذشته یک میلیون و ۴۱ هزار و ۴۹۴  دستگاه خودرو در ایران تولید شد. این آمار بیانگر کاهش ۱۵.۶ درصدی تولید خودرو در سالجاری به نسبت سال گذشته است.

انجمن خودروسازان همچنین گزارش کرد که تولید شرکت سایپا در بهمن امسال به نسبت یک‌سال قبل ۷.۸ درصد افزایش داشته اما میزان تولید تجمیعی این شرکت در ۱۱ ماه گذشته به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۱۰.۸ کاهش یافته است.

همچنین میزان تولید در گروه صنعتی ایران خودرو تا پایان بهمن امسال ۴۵۴ هزار و ۷۳۳ دستگاه اعلام شده که بیانگر رشد منفی ۱۹.۲ درصدی به نسبت ۱۱ ماه نخست سال ۹۳ است. میزان تولید ایران خودرو در بهمن ماه نیز به نسبت مدت مشابه سال پیش ۱۷.۴ کاهش یافت و به ۵۰ هزار و ۹۷۴ دستگاه رسید.

تداوم بحران در صنعت خودروسازی

رکود اقتصادی ایران پیش از سایر صنایع، گریبان‌گیر صنعت خودروسازی و مسکن شد. براساس گزارش موسسه عالی آموزش و پژوهش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، رکود در این دو بخش به صورت زنجیره‌ای به سایر بخش‌های اقتصادی ایران منتقل شده است.

دولت به منظور حمایت از صنایع خودروسازی و خروج از رکود، سقف تسهیلات خرید خودرو را افزایش داد و در یک دوره زمانی کوتاه امکان خرید خودرو را با بهره‌گیری از تسهیلات بانکی  فراهم کرد. این برنامه اگر چه به افزایش مقطعی فروش خودرو انجامید اما براساس گزارش بانک مرکزی، نتوانست صنایع خودروسازی را از بحران خارج کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران هفته گذشته اعلام کرد که ایران به دنبال این است که به مرکز تولید خودرو در منطقه تبدیل شود. همزمان با سفر حسن روحانی به پاریس، قرارداد همکاری میان ایران و پژو فرانسه امضاء شد.

به گفته وزیر صنعت، ایران به دنبال همکاری و قرارداد با شرکت مرسدس بنز، فولوکس واگن، فیات و چند شرکت ژاپنی و کره‌ای است. رئیس‌جمهوری جمهوری اسلامی نیز در آخرین کنفرانس خبری خود گفت که «دولت حمایت‌های لازم را از صنایع خودروسازی انجام داده اما این حمایت‌ها همیشگی نیست».

در همین زمینه

فعالیت صنایع خودروسازی ایران با ۴۰ درصد ظرفیت

کاهش ۵۰ درصدی تولید خودرو و بیکاری ۵۰ هزار شاغل

بحران خودروسازان و حق شهروندان

Share