Share

۱۲ شورای صنفی دانشجویی در ایران در بیانیه‌ای از احضار بیش از ۱۵۰ دانشجو در دو ماه اخیر به کمیته‌های انضباطی دانشگاه‌های تهران و علم و صنعت خبر دادند.

daneshgah

در این بیانیه که روز پنج‌شنبه ۲۰ اسفند منتشر شده، آمده است که صبح روز سه‌شنبه ۱۸ اسفند، ۹ دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با تماس‌های تلفنی متعدد به کمیته انضباطی احضار شدند.

حکم انضباطی یکی دیگر از دانشجویان فارغ‌التحصیل این دانشکده نیز با عنوان «دو ترم تعلیق اخذ مدرک» پس از گذشت یک ماه از تاریخ صدور، در این روز به‌شکل رسمی به این دانشجو ابلاغ شد.

همچنین ظهر روز چهارشنبه ۱۹ اسفندماه شش تن از دانشجویان این دانشکده به‌طور کتبی احضار شدند.

بنا به این بیانیه، با حضور بیش از ۶۰ تن از دانشجویان در کمیته انضباطی دانشگاه تهران در اعتراض به این احضارها، روشن شد که پنج تن دیگر از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی نیز در فهرست احضارهای آتی این کمیته قرار دارند.

در دانشگاه تهران دبیر کمیته انضباطی به درخواست دانشجویانِ احضارشده برای اعلام اتهاماتشان پاسخی نداده است.

این بیانیه می‌افزاید در یک ماه اخیر در دانشگاه علم و صنعت نیز ۱۰۰ نفر از دانشجویان به بهانه پوشش نامناسب به اتاق‌های گفت‌وگوی کمیته انضباطی احضار شده‌اند. همچنین ۳۶ نفر نیز در بهمن‌ماه به کمیته انضباطی دانشگاه علم و صنعت احضار شده‌ بودند.

در پی اعتراض شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت به این احضارها مسئولان کمیته انضباطی به آن‌ها گفته‌اند که این عمل «فرهنگی» و در جهت آگاه‌سازی دانشجویان انجام شده و منجر به صدور هیچ حکمی در کمیته انضباطی نخواهد شد.

۱۲ شورای صنفی دانشجویی احضارهای گسترده دانشجویان را به‌دلیل آن‌که موارد اتهامی در آن‌ها درج نشده است غیرقانونی خوانده و نسبت به سیر صعودی آن‌ها اظهار نگرانی کرده‌اند.

این شوراها گفته‌اند پیام چنین اقداماتی به سکوت کشاندن دانشجویان است و فضای دانشگاه‌ها را «تشنج‌زا» می‌کند.

امضاکنندگان بیانیه خواستار «توقف فوری این فرایند و پاسخگویی شفاف» درباره علت آن شده‌اند.

این بیانیه را علاوه بر شوراهای صنفی سه دانشکده علوم اجتماعی، روان‌شناسی و ادبیات و علوم انسانی و همچنین خوابگاه‌های دانشگاه تهران، شوراهای صنفی دانشگاه‌های علم و صنعت، تربت حیدریه، اراک، بوشهر، صنعتی اصفهان، زاهدان، گیلان و زنجان امضا کرده‌اند.

Share