Share

امین صابری‌نیا رئیس اورژانس ایران اعلام کرد که در حوادث مربوط به چهارشنبه‌سوری در ایران دست‌کم سه نفر کشته و دو هزار و ۵۰۰ نفر مصدوم شده‌اند.

chaharshanbehsouri-taragheh

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، امین صابری‌نیا روز چهارشنبه ۲۶ اسفند ضمن اعلام این خبر افزود یک‌هزار و ۹۰۰ نفر از مصدومان سرپایی مداوا شدند ۳۱ نفر دچار قطع عضو شدند و ۶۳۶ نفر بستری و شش نفر در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان هستند.

سه نفر کشته شده در شهرهای تهران، رشت و قزوین بوده‌اند.

به‌گفته رئیس اورژانس ایران ۸۰ درصد موارد قطع عضو در دست و انگشتان بود و ۷۶۰ نفر از مصدومان این حادثه نیز دچار آسیب چشمی از خفیف تا شدید شدند.

مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس نیز بیشترین حوادث مربوط به چهارشنبه‌سوری را در استان‌های تهران و فارس اعلام کرد.

آیین چهارشنبه‌سوری از دیرباز در غروبِ آخرین سه‌شنبه سال در ایران برگزار می‌شود. این مراسم همچنین در کشورهایی همچون تاجیکستان و افغانستان و همچنین در میان کرد‌ها متداول است.

چندین سال است که در ایران برای برگزاری این آیین از «ترقه» استفاده می‌شود که منجر به مرگ یا مصدومیت می‌گردد. امسال در شبکه‌های اجتماعی، کمپینی برای تحریم «ترقه» در چهارشنبه‌سوری راه افتاد اما نتیجه‌ای نداشت. این کمپین توصیه کرده بود که آیین چهارشنبه‌سوری بر اساس رسوم کهن یعنی برپایی آتش برگزار شود و از ترقه‌ها که می‌تواند خطرساز باشد، استفاده نشود.

با این حال رسانه‌های ایران به دلیل مخالفت برخی مراجع دینی شیعه با مراسم چهارشنبه‌سوری تلاش می‌کنند تا آسیب‌های ناشی از این جشن را برجسته سازند.

Share