Share

در ترکیه دادگاه جان دوندار، سردبیر روزنامه «جمهوریت» و اردم گول، نماینده این روزنامه در آنکارا غیرعلنی و بدون ناظر برگزار خواهد شد.

جان دوندار، سردبیر روزنامه «جمهوریت» و پشت سر او در سمت چپ، اردم گول، نماینده این روزنامه در آنکارا

جان دوندار، سردبیر روزنامه «جمهوریت» و پشت سر او در سمت چپ، اردم گول، نماینده این روزنامه در آنکارا

یکی از وکلای این روزنامه‌نگاران گفت به هیچ ناظری اجازه داده نخواهد شد که در دادگاه حضور یابند اما شاهدان و اعضای خانواده متهمان می‌توانند در دادگاه شرکت کنند.

جلسه بعدی دادگاه جان دوندار و اردم گول فردا، جمعه یکم آوریل /  ۱۳ فروردین آغاز خواهد شد.

در نخستین جلسه دادگاه این دو روزنامه‌نگار در روز جمعه ۲۵ مارس / ۶ فروردین، دیپلمات‌های خارجی شرکت داشتند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به‌شدت نسبت به این امر اعتراض کرد و گفت که آن‌ها «پا را از مرزها فراتر گذاشته‌اند».

بیشتر بخوانید: انتقاد اردوغان از حضور دیپلمات‌های خارجی در محاکمه روزنامه‌نگاران جمهوریت

جان دوندار و اردم گول تابستان گذشته در روزنامه «جمهوریت» تصاویر و ویدئوهایی را منتشر کرده بودند که در آن‌ها نشان داده می‌شد در ژانویه ۲۰۱۴ در یک پاسگاه ژاندارمری ترکیه در نزدیکی مرز سوریه خمپاره‌ها و مهمات جنگی را به‌طور پنهانی در جعبه‌های دارو بسته‌بندی کرده و با کامیون به‌طور رسمی با نام یک سازمان بشردوستانه به سوریه می‌فرستادند. این کامیون‌ها متعلق به سازمان اطلاعات ملی ترکیه (MIT) بود.

پس از انتشار این گزارش افشاگر، ۲۶ نوامبر ۲۰۱۵ جان دوندار و اردم گول به اتهام جاسوسی و عضویت در یک شبکه تروریستی بازداشت شدند اما چندی بعد، در ۲۵ فوریه سال جاری به حکم دادگاه قانون اساسی آزاد شدند.

رجب طیب اردوغان و سازمان اطلاعات ملی ترکیه شاکیان خصوصی این پرونده هستند.

ارتش ترکیه نیز گفته است به‌دلیل آسیب رساندن به روحیه سربازان علیه مطبوعات دست به اقدام قانونی خواهد زد.

Share