Share

مقامات جمهوری خودخوانده ناگورنو قره‌ باغ و آذربایجان شنبه دوم آوریل/ ۱۴ فروردین، از وقوع درگیری سنگین نظامی در منطقه مورد مناقشه قره باغ میان دو کشور خبر دادند.

Armenian and Karabakh armed forces hold joint military exercises at a training ground near the town of Tigranakert in the unrecognized Republic of Karabakh on November 14, 2014. AFP PHOTO / KAREN MINASYAN / AFP / KAREN MINASYAN

مقامات دو کشور یکدیگر را به آغاز این نبرد در شب گذشته و نقض آتش بس متهم می‌کنند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده نبرد اصلی در منطقه «ناگورنو» قره‌باغ رخ داده است. منطقه‌ای با اکثریت ارمنی که در بخشی از خاک آذربایجان واقع شده است.

بر اساس اعلام سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان، یک فروند بالگرد ارتش آذربایجان در آغاز درگیری‌ها از شب گذشته تا کنون سرنگون شده است.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع آذربایجان در بیانیه‌ای خبر سرنگونی بالگرد خود را تأیید کره و گفته است در این نبردها «۱۲ سرباز آذربایجانی کشته شدند.»

این بیانیه همچنین می‌افزاید: «بیش از ۱۰۰ سرباز ارمنی کشته شدند و ۶ تانک و ۱۵ واحد توپخانه ارمنستان متلاشی شدند.»

دولت ارمنستان تاکنون از تلفات نظامی چیزی نگفته است.

وزارت دفاع آذربایجان گفته است نیروهای نظامی این کشور کنترل برخی نقاط این منطقه را در دست گرفته‌اند.

همزمان به گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز خواهان برقراری فوری آتش بس شده است.

آذربایجان و ارمنستان از سال ۱۹۸۸ بر سر کنترل منطقه کوهستانی قره باغ با یکدیگر وارد جنگ شدند. درگیری اساسی جنگ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و در زمستان سال ۱۹۹۱ آغاز شد؛ جنگی که میانجیگری‌های بین المللی را به دنبال داشت. با بالاگرفتن درگیری، هرکدام از طرفین سعی در پاکسازی قومی مناطق تحت تصرف خود از نژاد دیگر کردند.

در نتیجه جنگ قره باغ بیش از ۳۵ هزار نفر کشته شدند و بیش از ۸۰۰ هزار نفر در نواحی مورد مناقشه، آواره و مجبور به جلای وطن شدند.

در نهایت در دسامبر ۱۹۹۴ میان طرفین تفاهم نامه آتش بس اعلام شد. با تشکیل نخستین شورای عالی قره باغ، روبرت کوچاریان به عنوان رئیس جمهوری خودخوانده قره‌باغ انتخاب شد. با این حال تنش سیاسی میان آذربایجان و ارمنستان بر سر این منطقه همچنان باقی است.

Share