Share

در پی موافقت دیوان عالی آمریکا با پرداخت غرامت از دارایی‌های مسدودشده ایران، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت جمهوری اسلامی این اقدام را به‌رسمیت نمی‌شناسد.

Mohammad-Javad-Zarif-2

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، محمدجواد ظریف شامگاه پنج‌شنبه ۲۱ آوریل / ۲ اردیبهشت در پایان نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل در رابطه با تغییرات اقلیمی گفت: «ما همان‌طور که گفتیم رأی این دادگاه را به‌رسمیت نمی‌شناسیم و دولت آمریکا به‌خوبی از این موضوع اطلاع دارد.»

وزیر خارجه ایران افزود: «آمریکا این را هم به‌خوبی می‌داند که هر اقدامی در رابطه با اموال ایران انجام بدهد در آینده این کشور را در مقام پاسخ‌گویی قرار خواهد داد و باید این اموال را به ایران برگرداند.»

قضات دیوان عالی آمریکا روز چهارشنبه ۲۰ آوریل / اول اردیبهشت با گرفتن دو میلیارد دلار غرامت از دارایی‌های مسدودشده ایران موافقت کردند.

این غرامت به خانواده‌های قربانیان آمریکایی بمب‌گذاری‌های سال ۱۹۸۳ در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت تعلق خواهد گرفت. در این بمب‌گذاری‌ها ٢۴۱ تفنگدار آمریکایی کشته شدند.

بیشتر بخوانید: دیوان عالی آمریکا پرداخت غرامت از دارایی‌های مسدودشده ایران را تصویب کرد

پیش از محمدجواد ظریف، حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران که همراه با ظریف به نیویورک سفر کرده است در بیانیه‌ای حکم دیوان عالی آمریکا را محکوم کرده بود.

جابری انصاری چنین اقدامی را موجب «افزایش بی‌اعتمادی شدید دولت و مردم ایران نسبت به سیاست‌های خصمانه آمریکا» دانسته و گفته بود «مسئولیت جبران خسارات و پرداخت غرامت‌های تحمیل‌شده این حکم بر ایران بر عهده دولت آمریکا خواهد بود».

«گفت‌وگو با جان کری تنها بر سر اجرای برجام است»

در همین حال محمدجواد ظریف شامگاه پنج‌شنبه اعلام کرد که در دیدار امروز جمعه ۲۲ آوریل / ۳ اردیبهشت خود با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا فقط بر سر مسئله توافق جامع هسته‌ای و مسائل مربوط به اجرای درست آن صحبت خواهد کرد.

Zarif-Kerry

ظریف و کری پس از دیدار روز سه‌شنبه ۱۹ آوریل / ۳۱ فروردین بار دیگر روز جمعه در نیویورک با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

این دو پس از جلسه‌ سه ساعته شامگاه سه‌شنبه که پشت درهای بسته صورت گرفت، کنفرانس خبری کوتاهی برگزار کردند. وزیر خارجه ایران گفت با کری در باره تأمین منافع ایران پس از اجرای توافق هسته‌ای و راه‌های دستیابی به این مطالبات صحبت کرده و جان کری نیز گفت قرار بوده که توافق هسته‌ای همان‌گونه که مورد توافق بود اجرایی شود تا دستاوردهای آن به هر دو طرف برسد.

بیشتر بخوانید: چانه‌زنی بر سر برجام؛ ظریف و کری بار دیگر ملاقات می‌کنند

در گزارشی که وزارت خارجه ایران روز ۲۶ فروردین از بیلان سه ماهه برجام یا توافق هسته‌ای داد، به روند کند بهره‌مندی از آن اشاره کرده بود. کارشکنی‌ها در آمریکا و کشورهای منطقه، فساد، پولشویی و عدم شفافیت در داخل، از جمله عوامل اجرایی نشدن برجام عنوان شده بودند.

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران نیز در واشنگتن و در جلسه شورای روابط خارجی آمریکا در باره توافق هسته‌ای گفته بود: «تقریباً هیچ چیز اتفاق نیفتاده و به‌طور کلی ما قادر نیستیم از پول‌های خود در خارج استفاده کنیم.»

ایران خواهان رفع موانع آمریکا برای بانک‌ها و مؤسسات مالی خارجی است تا بتواند با آن‌ها به آسودگی وارد مبادلات مالی شود.

وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با نشریه نیویورک تایمز اعلام کرد که کشورش در طلب دسترسی به نظام مالی آمریکا نیست بلکه می‌خواهد مقامات ایالات متحده کشورهای دیگر را مطمئن سازند که می‌‌توان بدون مواجه شدن با خطر مجازات، با ایران داد و ستد کرد.

بیشتر بخوانید: ظریف: در پی دسترسی به نظام مالی آمریکا نیستیم

محمدجواد ظریف روز دوشنبه گذشته برای شرکت در نشست توسعه پایدار و امضای تعهدات کنوانسیون تغییرات آب و هوا به نیویورک سفر کرده است و دیدار با کری و گفت‌وگو در مورد پیشبرد مسائل توافق هسته‌ای نیز در حاشیه این اجلاس برگزار می‌شود.

ملاقات روز سه‌شنبه کری و ظریف، اولین دیدار حضوری دو مقام پس از اجرایی شدن برجام بود.

Share