Share

ارکستر الیانس فرانسه به رهبری پژمان معمارزاده، موسیقی‌دان و نوازنده ویلونسل ایرانی‌تبار فرانسوی در تالار وحدت قطعاتی مردم‌پسند و شاد از برامس، بلا بارتوک و بتهوون را اجرا کرد.

ارکستر الیانس به رهبری پژمان معمارزاده در تالار وحدت

ارکستر الیانس به رهبری پژمان معمارزاده در تالار وحدت

۱۲۰ گردشگر فرانسوی که در میان آن‌ها فرزندان و خویشان برخی از سیاستمداران فرانسوی مانند نیکولای سارکوزی نیز به چشم می‌خورند، همراه با اعضای ارکستر الیانس به ایران سفر کرده‌اند. قرار است که این گروه که آمیزه‌ای‌ست از موسیقی‌دانان و گردشگران دست‌چین شده در برخی بناهای تاریخی ایران مانند باغ شازده ماهان، کاروانسرای مهریز یزد، باغ دولت‌آباد، تالار حافظ شیراز، نقش رستم، کاروانسرای مادر شاه عباس در مورچه خورت، باغ فین کاشان و در سرای عامری‌ها برنامه برگزار کنند.

این برنامه‌ها برای عموم مردم در نظر گرفته نشده و فقط عده‌ای از اشخاص دست‌چین شده می‌توانند در آن شرکت کنند.

افشین عزیزی، مجری برنامه‌های این تور به خبرگزاری مهر گفته است که اگر این برنامه مورد استقبال و تأیید مسئولان قرار گیرد، برنامه‌های مشابهی در آینده با سایر کشورهای اروپایی برگزار خواهد شد.

پژمان معمارزاده از پنج‌سالگی در فرانسه پرورش پیدا کرده و در کنسرواتوار ملی پاریس نوازندگی ویلونسل را فراگرفته است. ارکستر الیانس هم که او رهبری‌اش را از سال ۲۰۰۰ به عهده دارد برای اهداف انسان‌دوستانه تأسیس شده است.

در تالار وحدت، ۲۰ نوازنده ارکستر سازهای زهی الیانس قطعات شاد و مردم‌پسندی را هم اجرا کردند: رقص رومانیایی اثر بلا بارتوک و رقص مجارستانی اثر یوهان برامس که قطعه پر جنب و جوشی‌ست و یکی از آثار پرمخاطب برامس به شمار می‌آید.

در بخش دوم کنسرت، گیوم ونسان نوازنده پیانو به همراه ارکستر زهی به صحنه آمد و کنسرتو پیانو شماره ۴ بتهوون را اجرا کرد.

پیش از این در سال ۲۰۰۲ ارکستر الیانس به عنوان اولین ارکستر غربی بعد از انقلاب در ایران برنامه اجرا کرد. مسئولان بنیاد رودکی با همکاری دفتر موسیقی وزارت ارشاد اسلامی و وزارت میراث فرهنگی فرانسه زمینه‌های اجرای چنین برنامه‌ای را فراهم کرده‌اند.

ارکستر الیانس در اپرای دولتی برلین، سالن ملی کنسرت دوبلین، رادیوی ملی لهستان در ورشو و شهرداری پاریس برنامه اجرا کرده است. این گروه به خاطر فعالیت‌هایشان در مدارس فرانسه برای آموزش موسیقی به جوانان شهرت دارند.

در همین زمینه:

استعفای علی رهبری – ایران اسلامی به ارکستر سمفونیک نیاز دارد؟

اجرای کنسرت در دانشگاه‌ها ممنوع شد

Share