Share

علیرضا محجوب، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ایران و دبیرکل خانه کارگر از برگزاری راهپیمایی روز جهانی کارگر توسط خانه کارگر خبر داد و گفت بر اساس قانون این راهپیمایی «نیاز به مجوز ندارد».

Alireza-Mahjoub

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، محجوب شنبه ۴ اردیبهشت، پس از نشست مشترک خانه کارگر و معاون فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای برنامه‌ریزی  مراسم هفته کارگر گفت: «تشکیلات خانه کارگر طبق برنامه ارائه شده در تمامی روزهای هفته کارگر با وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی هماهنگ خواهد بود».

بر اساس اصل ٢٧ قانون اساسی جمهوری اسلامی، «تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها بدون حمل سلاح به شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد، آزاد است». اما از ۱۱ اردیبهشت سال ١۳۵۸به بعد، مجوز برپایی تظاهرات و راه‌پیمایی کارگری به تشکل‌ها، اتحادیه‌ها و سندیکاهای کارگری غیردولتی داده نشده است.

محجوب تأکید کرد که خانه کارگر از ابتدا اعتقاد داشته است که راهپیمایی در روز کارگر نیازمند مجوز نیست. او اضافه کرد: «البته بابت هماهنگی‌های ضروری طبق سنوات گذشته با وزارت کشور در تعامل و ارتباط خواهیم بود».

از سال ١۳۵٨ تا ١٣۸۶، راهپیمایی روز جهانی کارگر با اخذ مجوز خانه‌ کارگر در ایران همواره برگزار می‌شد. برگزاری راه‌پیمایی روز جهانی کارگر در دوران دولت نهم با موانع قانونی از طرف وزارت کشور روبه‌رو شد. اما سال گذشته خانه کارگر راهپیمایی روز جهانی کارگر را پس از هشت سال توقف برگزار کرد.

بیشتر بخوانید:

برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در ایران، قانونی یا غیرقانونی؟

سهم کارگران از خانه کارگر بیش‌تر است یا سهم دولت؟

یک فعال کارگری: آزادی تشکل‌های کارگری، خواسته کارگران در روز جهانی کارگر

تظاهرات رسمی روز کارگر پس از هشت سال توقف برگزار شد

بازداشت فعالان کارگری در آستانه روز جهانی کارگر

Share