Share

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفت که حکم امید کوکبی قطعی است و او «از امکانات لازم برخوردار است».

چهارشنبه اول اردیبهشت، کلیه راست امید کوکبی طی یک عمل جراحی در بیمارستان سینای تهران برداشته شد

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، محسنی اژه‌ای یکشنبه پنجم اردیبهشت در نشست خبری خود  در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت امید کوکبی، فیزیکدان زندانی و اینکه او نیمی از محکومیت خود را گذرانده است، گفت که او به اتهام جاسوسی محاکمه شده و حکم ۱۰ سال زندان او قطعی است.

همچنین محسنی اژه‌ای گفت که جرم جاسوسی برای بیگانه در مواردی مجازاتی بالاتر از ۱۰ سال زندان دارد. او اضافه کرد: «به نظرتان آیا اگر کارمند معمولی جاسوسی کند مهم‌تر است یا کارمند فنی که می‌تواند با دادن اطلاعات به بیگانه خسارت بیشتری را به کشور وارد کند».

امید کوکبی به سرطان کلیه مبتلا است و به همین خاطر چهارشنبه اول اردیبهشت، کلیه راست او طی یک جراحی در بیمارستان سینای تهران برداشته شد. عمل جراحی این فیزیکدان زندانی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌‌ها و شبکه‌های اجتماعی یافت.

محسنی اژه‌ای درباره بیماری امید کوکبی گفت: «افراد داخل زندان هم مانند افراد دیگر مریض می‌شوند. اگر در داخل زندان امکانات زندان باشد که معالجه می‌شود در غیر این صورت به بیرون منتقل می‌شود».

این در حالی است که سعید خلیلی، وکیل مدافع این زندانی سیاسی می‌گوید که در پنج سالی که امید کوکبی در زندان بوده، بارها به دلیل خونریزی و دفع سنگ کلیه درخواست مرخصی درمانی کرده اما به او اجازه معاینه خارج از زندان داده نشده است.

معاون اول قوه قضائیه درباره نیاز کوکبی به درمان‌های خارج از زندان گفت: «یادآور می‌شوم که او در بیمارستان تحت درمان است. اگر پزشکی قانونی نظر دهد که حضور یک زندانی در زندان به طور مطلق و یا تحت شرایطی در زندان وضعیت او را تشدید می‌کند تصمیم لازم اتخاذ می‌شود. در این صورت سازمان زندان‌ها و دادیار زندان با نظر پزشکی قانونی می‌تواند شرایطی را فراهم کند و اگر شرایط بیمار طوری باشد که باید قرنطینه شود و به هیچ وجه امکان حضور وی در زندان نیاز نیست، لذا باید در بیمارستان ویژه تحت بستری باشد که همه این امکانات با نظر پزشکی قانونی انجام می‌شود».

به گفته وکیل کوکبی، دیوان عالی کشور در رأی صادره خود در ۱۹ مهر ۹۳ جرم انتسابی به او را «فاقد مستندات کافی» دانست.

بسیاری از فعالان سیاسی بارها خواستار آزادی این فیزیکدان شده‌اند. همچنین ۱۸ برنده جایزه نوبل فیزیک سال ۹۳ به رهبر ایران نامه‌ای نوشتند و خواهان آزادی کوکبی شدند.

بیشتر بخوانید:

 کاربران ایرانی، امید کوکبی را ترند جهانی کردند

امید کوکبی، زندانی سیاسی، به سرطان کلیه مبتلاست

حکم ده سال حبس امید کوکبی در دادگاه تجدید نظر تایید شد

Share