Share

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سخنانی به‌مناسبت روز شوراهای شهر و روستا بی‌آنکه نامی از مینو خالقی، نماینده ردصلاحیت‌شده اصفهان ببرد، گفت اعتبارنامه نمایندگان مجلس را خودِ مجلس باید تأیید کند و نه نهاد دیگری.

مینو خالقی

مینو خالقی

حسن روحانی امروز پنج‌شنبه ۹ اردیبهشت‌ با بیان این‌که «همه باید به قانون پایبند باشیم»، افزود: «براساس قانون اساسی هر نماینده‌ای که از هر حوزه انتخابیه انتخاب می‌شود پس از رأی آوردن، اعتبارنامه آن باید در مجلس شورای اسلامی بررسی شود و هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند در آن مداخله کند.»

اشاره تلویحی حسن روحانی به مینو خالقی، نماینده اصلاح‌طلبان است که با ۱۹۳ هزار و ۳۹۹ رأی نفر سوم حوزه انتخابیه اصفهان شد اما بر اساس برخی از گزارش‌های غیررسمی، به بهانه «عدم رعایت شئونات اسلامی در سفرهای خارج از کشور» از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شد.

این در حالی است که هم مینو خالقی و هم وزارت کشور با این تصمیم شورای نگهبان مخالفت کرده‌اند.

روز سه‌شنبه هفتم اردیبهشت عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در یک برنامه تلویزیونی گفت شورای نگهبان به‌طور کتبی به وزارت کشور اعلام کرده که بر اساس نظارت استصوابی خود آرای مینو خالقی، کاندیدای انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه اصفهان را ابطال کرده است.

شورای نگهبان با پافشاری بر نظرش موجب شد که وزارت کشور اعتبارنامه مینو خالقی را صادر نکند.

پیش از این علی مطهری نماینده تهران در مجلس اعلام کرده بود که اگر وزارت کشور اعتبارنامه مینو خالقی را صادر نکند، وزیر کشور را استیضاح خواهد کرد.

Share