Share

مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای دولت را مجاز کرد تا به خانواده‌های «شهدای دارای تابعیت خارجی» (غیرایرانی)، تابعیت ایرانی اعطا کند.

iranian passport

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دوشنبه، ۱۳ اردیبهشت ماه، نمایندگان مجلس دولت را مجاز کردند تا به همسران، فرزندان و والدین افراد دارای تابعیت خارجی (غیرایرانی) که در هشت سال جنگ ایران و عراق و بعد از آن در راستای مأموریت‌های محوله کشته شدند، حداکثر یک سال پس از تقاضای تابعیت، ‌تابعیت ایرانی اعطا کند.

از ابتدای جنگ داخلی در سوریه، جمهوری اسلامی طیف متنوعی از نیروهای نظامی را در سوریه سازمان داد. دو گروه از میان آنها گردان «فاطمیون» و «زینبیه» هستند. «گردان زینبیه» با یارگیری از شیعیان پاکستانی ساکن ایران تشکیل شده است. سپاه پاسداران «گردان فاطمیون» را نیز از افغان‌های شیعه مهاجر در ایران تشکیل داده است.

گزارش‌هایی وجود دارد که حضور بخشی از افغان‌ها اجباری بوده است. سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی که در ماه مارس سال ۹۴ منتشر کرد، اعلام کرد که سپاه پاسداران ایران از سال ۲۰۱۳ میلادی تاکنون هزاران مهاجر افغان را که بدون مدرک اقامت قانونی در ایران زندگی می‏‌کنند، استخدام و به جنگ سوریه اعزام کرده است. برخی از کسانی که با دیده‌بان حقوق بشر مصاحبه کرده‌اند زیر ۱۸ سال سن داشتند. آن‌ها گفته‌اند حتی کودکان ۱۲ ساله افغان نیز در میان افراد آماده اعزام به سوریه دیده می‌شدند.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر حدود سه میلیون افغان در ایران زندگی می‌کنند که فقط ۹۵۰ هزار نفر از آن‌ها، اجازه اقامت در ایران را دارند.

در همین زمینه:

کلاه‌سبزها و کمک ایران به عبور اسد از تونل مذاکرات

«ایران با تهدید هزاران افغان را به جنگ سوریه فرستاده است»

آیا ایران به استقبال جنگ‌ نیابتی در مرزهایش می‌رود؟

Share