Share

۱۰۳ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تذکری به حسن روحانی، رئیس ‌جمهوری ایران خواستار تعیین ضرب‌الاجل تجدیدنظر در اقدامات داوطلبانه و از سرگیری کلیه فعالیت‌های هسته‌ای در چارچوب پیمان عدم اشاعه هسته‌ای یا ان‌پی‌تی شدند.

majles2

به گزارش خبرگزاری فارس، ‌روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت تذکر ۱۰۳ نفر از نمایندگان مخالف توافق هسته‌ای به حسن روحانی از سوی هیأت رئیسه مجلس خوانده شد.

در این تذکر «از سرگیری کلیه فعالیت‌ها در چارچوب ان‌پی‌تی بر اساس قانون، اقدام متقابل و متناسب دولت در اجرای برجام در صورت عدم استرداد دارایی‌های سرقت شده ایران و ادامه شیطنت‌ها و تهدید‌ها، کارشکنی و عدم پایبندی به آمریکا و رفع تحریم‌ها و ایجاد فضای روانی مسموم در اجرای برجام»، ذکر شده است.

مخالفان توافق هسته‌ای در ایران به‌ویژه در پی رأی دیوان عالی آمریکا به پرداخت غرامت از دارایی‌های مسدودشده ایران فعالتر شده‌اند.

قضات دیوان عالی آمریکا ۲۰ آوریل / اول اردیبهشت با شش رأی مثبت در برابر دو رأی منفی با گرفتن دو میلیارد دلار غرامت از دارایی‌های مسدودشده ایران موافقت کردند.

این غرامت به خانواده‌های قربانیان آمریکایی بمب‌گذاری‌های سال ۱۹۸۳ در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت تعلق خواهد گرفت.

مخالفان توافق هسته‌ای کارزاری تبلیغاتی روی کوتاه بودن دست ایران از دارایی‌هایش به راه انداختند. در برخی رسانه‌های اصولگرایان و محافل «دلواپس‌ها» حتی بحث پس گرفتن توافق هسته‌ای مطرح شد.

حسن روحانی نیز در روز هشتم اردیبهشت گفت دولت برای پس گرفتن حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های جمهوری اسلامی از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد. او در جلسه هیأت دولت تاکید کرد: «این که دادگاه یا قوه مقننه در گوشه‌ای از دنیا بخواهد برای حقوق و اموال ملت ایران تصمیمی بگیرد، کاملا غیرقانونی و خلاف حقوق بین‌المللی است.»

Share