Share

فرمانده نیروی دریایی سپاه می‌گوید همه تحرکات شناورهای نظامی در خلیج فارس رصد می‌شوند و اگر آمریکایی‌ها در فضای خلیج فارس حماقت کنند بیشتر از گذشته تحقیر خواهند شد.

Fadavi

علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه می‌گوید تحرکات حدود ۶۰ فروند شناور نظامی بیگانه در خلیج فارس  پیوسته از سوی سپاه رصد می‌شود و توانمندی‌هایشان در هوا نیز مورد اشراف اطلاعاتی جمهوری اسلامی قرار دارد: «آمریکایی‌ها می‌دانند اگر دست از پا خطا کنند ناوهای آنها در خلیج فارس، ‌تنگه هرمز و دریای عمان غرق می شوند.»

فدوی شامگاه دوشنبه ۲۰ اردیبهشت در تلویزیون دولتی ایران گفت از سال ۹۴ اعلام کردیم که اینجا خلیج فارس است و آمریکایی‌ها باید در این منطقه با ما به زبان فارسی صحبت کنند: «در ماجرای ۲۲ دی سال قبل که منجر به دستگیری نظامیان آمریکایی در خلیج فارس شد همه مکالمات به زبان فارسی بود.» او افزود که این قید شامل نیروهای ایرانی نمی‌شود بلکه آنها به زبان انگلیسی مسلط هستند.

در ۲۲ دی ۱۳۹۴، نیروی دریایی سپاه دو شناور آمریکایی حامل ۱۰ تفنگدار  را به عنوان ورود غیرمجاز به ‌حریم ‌آبی ایران در حوالی جزیره فارسی توقیف کرد. با وجود آزادی سریع این ملوانان، موجی از تبلیغات برای تحقیر آمریکا به راه افتاد. فیلمی از ورود این ملوان‌ها به عرشه کشتی سپاه منتشر شد که آنها را در حالت زانو زده جلوی پای پاسداران ایرانی نشان می‌داد. این فیلم که در خبرگزاری‌های نزدیک به محافل نظامی و امنیتی ایران منتشر شد، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت.

US-leathernecks

بیشتر بخوانید: نمادی از دستگیری ملوانان آمریکایی در ایران ساخته می‌شود

علی فدوی در برنامه تلویزیونی، حضور آمریکایی‌ها در خلیج فارس را یک حضور معمولی و طبیعی ندانست: «آنها همواره به دنبال هم‌پیمانان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در خلیج فارس هستند و همین موضوع آرایش نظامی منطقه را غیرطبیعی کرده است.»

فرمانده نیروی دریایی سپاه در بخش دیگری از سخنان خود گفت آمریکایی‌ها در این منطقه در هوا هم گاهی شیطنت‌هایی می‌کنند: «اما بدانند اگر حماقتی انجام دهند بدتر از دریا تحقیر خواهند شد.» به گفته او، امریکایی‌ها می‌خواستند “تک خور” منافع منطقه” باشند اما فهمیدند امکان چنین چیزی را ندارند. او اعلام کرده که ایران در سال ۹۵ هم رزمایش‌های زیادی در خلیج فارس خواهد داشت و این مانورها به اراده فرمانده کل قوا (خامنه‌ای) مربوط است.

سخنان فرمانده نیروی دریایی سپاه حلقه‌ای از زنجیره موضع‌گیری‌های محافل نظامی و سپاهی علیه آمریکا در هفته‌های اخیر است و متوجه طرحی در مجلس آمریکا می‌شود که خواستار جلوگیری از رزمایش‌های ایران در خلیج فارس است.

رهبر ایران پیش‌تر در این زمینه موضع‌ گرفته است. خامنه‌ای روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت در ملاقات با جمعی از معلمان و فرهنگیان گفت: «می‌گویند ایران در خلیج فارس رزمایش نداشته باشد؛ چه غلط‌ها… از طرف دنیا می‌آیند در خلیج فارس رزمایش برگزار می‌کنند… خب برود خلیج خوک‌ها… اینجا چه می‌کند؟» خامنه‌ای افزود اگر در مقابل دشمن از قدرت‌نمایی بترسیم، پررو می‌شود.

یک روز بعد، حسین سلامی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران عنوان کرد که قدرت دریایی سپاه و ارتش جمهوری اسلامی برای “غلبه بر قدر بزرگی چون آمریکا” توسعه یافته و آرایش داده شده است.

سلامی گفت اگر آمریکا از زبان تهدید استفاده کند، سپاه اجازه عبور کشتی‌های تهدیدکننده از تنگه هرمز را نخواهد داد.

سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت، دریادار علی سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش نیز از “رزمایش تخصصی جنگال” در خلیج فارس در ماه خرداد خبر داد و گفت: «منطقه مال ماست و خلیج فارس خانه ماست و ما با اقتدار کامل در آن حضور داریم.» سیاری افزود که این حضور به هیچ کس ارتباطی ندارد.

Share