Share

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران طرحی را به مجلس ارائه دادند که دولت را موظف می‌کند که از ایالات متحده آمریکا برای «۶۳ سال اقدام علیه ایران» غرامت دریافت کند. دو فوریت این طرح با رأی اکثریت نمایندگان مجلس به تصویب رسید.

majles

به گزارش خبرگزاری فارس، این طرح در جلسه علنی مجلس که یکشنبه ۲۶ اردیبهشت برگزار شد از مجموع ۲۱۶ نماینده حاضر در جلسه، ۱۸۱ موافق و شش مخالف داشت. هشت نماینده نیز رأی ممتنع دادند.

این طرح دولت را موظف می‌کند که برای گرفتن غرامت از آمریکا به دلیل وارد کردن «خسارت‌های مادی و معنوی» به ایران اقدامات «حقوقی و غیرحقوقی» انجام دهد.

«هشت سال جنگ ایران و عراق»، «کشته شدگان در این جنگ»، «۱۷ هزار کشته شده در ترور»، حمله به سکوهای نفتی، «جاسوسی علیه ایران»، «انسداد، مصادره و یا تصرف در اموال و دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران، نهادها و مؤسسات دولتی یا عمومی جمهوری اسلامی ایران یا مقامات آن»، «اقدامات اسرائیل» و اقداماتی که «در آینده با حمایت آمریکا روی خواهد داد» از جمله مواردی است که این طرح برای آن‌ها ادعای خسارت می‌کند.

همچنین بر اساس این طرح وزارت امور خارجه ایران موظف می‌شود که هر شش ماه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و قضایی حقوقی مجلس ایران گزارشی از اقدامات به عمل آمده در جهت اجرای این طرح ارائه دهد.

این طرح را ۲۰۱ نماینده مجلس در واکنش به مصادره شدن دو میلیارد دلار از اموال ایران در آمریکا ارائه داده‌اند.

دیوان عالی ایالات متحده آمریکا ۲۰ آوریل/ اول اردیبهشت حکمی صادر کرد که بر اساس آن دو میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در این کشور به قربانیان چند عملیات تروریستی منتسب به ایران پرداخت شود.

Share