Share

نخستین فیلم ایرانی که در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد، «وارونگی» ساخته بهنام بهزادی بود. فیلمی درباره زندگی یک زن ایرانی که گمان می‌کند مستقل و آزاد است، اما به زودی درمی‌یابد که او هم در بند مشکلات خانوادگی و اجتماعی‌ست.

نمایی از «وارونگی» ساخته بهنام بهزادی
نمایی از «وارونگی» ساخته بهنام بهزادی
نمایی از «وارونگی» ساخته بهنام بهزادی
نمایی از «وارونگی» ساخته بهنام بهزادی
نمایی از «وارونگی» ساخته بهنام بهزادی
نمایی از «وارونگی» ساخته بهنام بهزادی

«واریتی» در نقدی درباره این فیلم می‌گوید «وارونگی» علاوه بر این تصویری هم از تهران به عنوان یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان به دست می‌دهد. در این فیلم آلودگی هوا زندگی خانوادگی نیلوفر (با بازی سحر دولتشاهی) را دگرگون می‌‌کند و او مجبور می‌شود هر آنچه را که در طی ده سال ساخته و استقلال خود به عنوان یک زن را مدیون آن است، رها کند و به جست‌و‌جوی هوای پاک زندگی تازه‌ای را در پیش بگیرد.

بهنام بهزادی به خاطر فیلم «قاعده تصادف» جایزه جشنواره فیلم توکیو و جشنواره سه قاره را به دست آورده بود. این نخستین بار است که فیلمی از این کارگردان ایرانی در بخش نوعی نگاه جشنواره فیلم کن به نمایش درمی‌آید.

هق‌هق یک دختر ایرانی

پوستر «وارونگی» ساخته بهنام بهزادی

پوستر «وارونگی» ساخته بهنام بهزادی

دختری که هق‌هق‌‌کنان در یک روز آلوده در تهران گریه می‌کند. او هم مثل دیگران ماسکی به چهره دارد. بهزادی در گفت‌و‌گو با سایت جشنواره فیلم کن می‌گوید «وارونگی» با این تصویر در ذهن او شکل گرفته است:

«چند سال پیش در تهران، در یک روز خیلی آلوده دختری را در پیاده‌رو دیدم که مثل خیلی‌های دیگر ماسک زده بود و داشت راه خودش را می‌رفت، وقتی که از کنار من رد شد، هق‌هق‌کنان گریه می‌کرد. از خودم می‌پرسیدم که آیا او ماسک زده که خودش را از چشم دیگران و قضاوت‌های مردم پنهان کند؟ چند سال گذشت و با این‌حال این تصویر همچنان در ذهن من بود.»

در «وارونگی»، نیلوفر یک دختر زیبا و مستقل است که ازدواج نکرده و زندگی‌اش را از طریق یک خیاط‌خانه اداره می‌کند. او نه تنها زندگی خود را به تنهایی و با موفقیت می‌گذراند، بلکه برای چندین کارگر هم شغل ایجاد کرده است. او دوست پسر میانسالی هم دارد ( با بازی علیرضا آقاخانی).

 آلودگی هوا و استقلال زن ایرانی

نیلوفر با مادرش (با بازی شیرین یزدانبخش) که از بیماری ریوی در رنج است  در آپارتمانی زندگی می‌کند. مادر نباید به خاطر بیماری‌اش خانه را ترک کند و در معرض هوای آلوده قرار بگیرد. اما او به تجویز پزشکان اعتنا نمی‌کند و چنین است که در یک روز آلوده، از حال می‌رود و سر از بیمارستان درمی‌آورد. پزشکان می‌گویند او باید تهران را ترک کند و در شهری با هوای پاک زندگی کند. هرآنچه که نیلوفر ساخته است، ناگهان دود می‌شود و از بین می‌رود. آیا استقلال زن در ایران در چارچوب روابط خانوادگی اصولاً امکان‌پذیر است؟ سرزندگی و شادابی نیلوفر که به گفته منتقد «واریتی» با آدری هیپورن بی‌شباهت نیست در تقابل قرار می‌گیرد با زشتی و خمودگی و آلودگی یک شهر و توقعات خانواده. کدامیک بر دیگری غلبه پیدا می‌کند؟

پیش‌پرده فیلم «وارونگی»، ساخته بهنام بهزادی

این نخستین بار است که بهنام بهزادی از بازیگران حرفه‌ای استفاده می‌کند. سحر دولتشاهی پیش از این سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل سی و سومین جشنواره فیلم فجر را به خاطر بازی در فیلم عصر یخبندان به دست آورده. او در فیلم «چهارشنبه سوری» اصغر فرهادی نیز بازی کرده است.

علی مصفا که در نقش برادر نیلوفر در این فیلم بازی می‌کند نیز از فیلمسازان و بازیگران سرشناس ایرانی‌ست.

بهزادی می‌گوید علی مصفا در این فیلم در نقش کاملاً متفاوتی ظاهر شده که چالش بزرگی برای او و مصفا بوده است.

«واریتی» از یکنواختی ریتم «وارونگی» که نزدیک به زندگی روزانه اتفاق می‌افتد یاد کرده و نوشته است که بهزادی با این حال تا حدی موفق شده تعلیق و هیجانی هم در فیلم ایجاد کند.

منبع: واریتی/ سایت جشنواره فیلم کن

شصت و نهمین جشنواره فیلم کن:

گلشیفته فراهانی: همسر بردبار یک راننده اتوبوس

پشت پرده بازار کن: فروشنده یا مشتری؟

شصت‌ونهمین دوره جشنواره فیلم کن آغاز شد

کتایون شهابی، داور مهم‌ترین جشنواره سینمایی اروپا

فیلم‌های جشنواره کن معرفی شدند: یک فیلم از ایران

هفتمین فیلم اصغر فرهادی به جشنواره فیلم کن راه پیدا کرد

هفته منتقدان کن فیلم‌های برگزیده‌اش را اعلام کرد

فیلم جدید وودی آلن جشنواره کن را افتتاح می‌کند

جورج میلر، کارگردان استرالیایی رئیس هیأت داوران کن شد

Share