Share

هفته‌نامه خط حزب‌الله که زیر نظر موسسه حفظ و نشر آثار علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند، بخش‌هایی از صحبت‌های او درباره آسیب‌های اجتماعی را منتشر کرده است. این صحبت‌ها بریده‌هایی از سخنرانی‌های او در جمع مسئولان حکومتی در اردیبهشت ماه امسال هستند که خبرگزاری مهر و خبرگزاری تسنیم، روز جمعه ۳۱ اردیبهشت ماه با عنوان «منتشر نشده» آن‌ها را بازنشر کرده‌اند.

آسیب‌های اجتماعی

خامنه‌ای در این صحبت‌ها از مسئولان خواسته است برای رفع آسیب‌های اجتماعی کار فوق‌العاده، فوق‌ عادت و مضاعف بکنند.

او همچنین از مسئولان خواسته است مردم را عائله خود بدانند: «ما مردم را باید عائله‌ی خودمان بدانیم. ما مسئولان کشوریم دیگر … این ملت، این کشور، این مرزها، این فضای زندگی، عائله‌ ماست.»

رهبر ایران گرچه مشکلات اقتصادی را به عنوان زیربنای آسیب‌های اجتماعی پذیرفته، اما از مسئولان خواسته تا با آسیب‌های اجتماعی در سطح کشور طوری برخورد کنند که انگار آن آسیب در داخل خانواده‌ خودشان است: «اگر بنده یک بچه‌ معتاد داشته باشم چه حالی دارم؟ اگر کسی در خانه یک دختر فراری از خانه داشته باشد چه حالی دارد؟ تصورش را بکنید. اگر این دختر از خانه‌ دیگری هم فرار کرد، ما باید همان احساس را به خودمان تلقین کنیم ولو طبیعتا نداشته باشیم. ما باید به این قضیه در سطح جامعه حساس باشیم و به فکر علاج باشیم. ما در واقع اهتمام‌مان به وضعیت مردم مثل اهتمام‌مان به داخل خانواده‌ خودمان باشد.»

او بی‌توجهی به برنامه‌های بلند‌مدت برای حل معضلات اجتماعی را از دیگر مشکلات کار مسئولان جمهوری اسلامی دانسته اما به مسئولیت خود در قبال این مشکلات به عنوان بلندپایه‌ترین مقام جمهوری اسلامی که اختیارات اجرایی گسترده‌ای دارد، اشاره‌ای نکرده است.

در مقابل اما از مجموعه دولت خواسته است تا در این زمینه کارهای فوق‌العاده انجام دهند: «یک کارهایی هست که کارهای طبیعی دستگاه شماست و باید انجام بدهید، لابد هم انجام می‌دهید، … این چیزی نیست که ما را قانع کند. یک کار فوق‌عادت انجام بگیرد.»

علی خامنه‌ای در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفته است: «وقتی که ما در جشنواره فجرمان فیلم‌هایی نشان داده می‌شود که اصلا سوق می‌دهد مردم را به‌سمت مفاسد اجتماعی، در واقع فرهنگ‌سازی ضد این جهت را داریم انجام می‌دهیم. باید مراقبت بشود، باید به اینها توجه بشود.»

توجه به ظرفیت‌های مردمی برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و تلاش برای جذب کمک‌های مالی، فکری و «بازویی‌» مردم، بخش دیگری از راهکارهای رهبر ایران به مسئولان این کشور برای رفع مشکلات اجتماعی است.

Share