ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

درخشش سینمای ایران در کن؛ شهاب حسینی بهترین بازیگر مرد

فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی دو جایزه جشنواره کن را به دست آورد: جایزه بهترین فیلمنامه برای اصغر فرهادی و جایزه بهترین بازیگر مرد برای شهاب حسینی.

فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی بیشترین جایزه‌های شصت‌ونهمین دوره جشنواره کن را از آن خود کرد. برای نخستین بار شهاب حسینی به‌عنوان یک بازیگر مرد از سینمای ایران برنده بهترین بازیگر مرد جشنواره کن شد و فرهادی خود جایزه بهترین فیلمنامه را برد.

بزرگ‌ کنید
اصغر فرهادی به هنگام دریافت جایزه بهترین فیلمنامه در مراسم پایانی جشنواره کن

مراسم پایانی شصت‌ونهمین دوره جشنواره کن شامگاه روز یکشنبه ۲۲ مه / ۲ خرداد برگزار شد.

فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی که در دو روز پایانی جشنواره به نمایش در آمد از امیدهای این دوره از جشنواره محسوب می‌شد و رسانه‌های فرانسوی از بازی خوب شهاب حسینی در این فیلم تمجید کردند و گروهی از منتقدان نیز او را شایسته جایزه بهترین بازیگر مرد امسال دانستند.

در مراسم اهدای جوایز هنگامی که نام شهاب حسینی به‌عنوان بهترین بازیگر مرد اعلام شد، او پشت تریبون قرار گرفت و گفت: «این جایزه به‌نوعی از سوی مردم ایران به من رسیده است و من هم آن را به مردم سرزمینم باز می‌گردانم.»

زمانی که شهاب حسینی روی صحنه رفت دست‌اندرکاران فیلم «فروشنده» با شگفتی و خوشحالی از آن استقبال کردند و ترانه علیدوستی، بازیگر دیگر این فیلم اشک‌های شوق‌اش جاری شد.

بزرگ‌ کنید
شهاب حسینی به هنگام دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد گفت این جایزه متعلق به مردم سرزمینش است

این نخستین بار است که یک بازیگر مرد ایرانی برنده نخل طلای کن می‌شود.

فیلم قبلی اصغر فرهادی با نام «گذشته» نیز که در سال ۲۰۱۳ در جشنواره کن نمایش داده شد جایزه نخل طلا را برای برنیس بژو، بازیگر فرانسوی فیلم به ارمغان آورد. پیش از آن، فیلم «جدایی نادر از سیمین» در جشنواره برلین جایزه اصلی بازیگران را به‌دست آورده بود. با موفقیت شهاب حسینی، اصغر فرهادی نشان داد که در بازی گرفتن از بازیگران خود خبره است.

فرهادی جایزه بهترین فیلمنامه شصت‌ونهمین دوره جشنواره کن را نیز از آن خود کرد. او به هنگام دریافت جایزه‌اش گفت که فکر نمی‌کرده پس از بردن جایزه توسط شهاب حسینی جایزه دیگری به فیلمش تعلق بگیرد.

اصغر فرهادی گفت فیلم‌هایش فیلم‌های شادی نیستند اما از این‌که موفقیت‌های فیلم‌هایش مردم کشورش را شاد می‌کنند خرسند است.

در سالن مراسم به‌جز دست‌اندرکاران فیلم «فروشنده»، پریسا بخت‌آور، همسر فرهادی و سارینا فرهادی دخترش نیز حضور داشتند.

نخل طلا برای کن لوچ: سینما باید در مقابل قدرت بایستد

بهترین بازیگر زن این دوره از جشنواره کن ژاکلین ژوزه برای فیلم «رُزای من» شناخته شد. همچنین جایزه ویژه هیئت داوران به اگزاویه دولان، کارگردان بسیار جوان کانادایی برای فیلم «تا پایان دنیا» تعلق گرفت. او به‌هنگام دریافت جایزه منقلب شد و گریست.

بزرگ‌ کنید
کن لوچ به هنگام دریافت جایزه نخل طلا

جایزه بهترین کارگردانی این دوره به الیويه آساياس براى «خریدار شخصی» و كريستين مونجو برای «لیسانسه» (یا فارغ‌التحصیلی) تعلق گرفت و سرانجام نخل طلا به کن لوچ، فیلمساز چپگرای بریتانیایی برای فیلم «من دانیل بلیک» رسید.

کن لوچ زمانی که نخل طلا را دریافت می‌کرد طی سخنانی نسبت به وضعیت جهان هشدار داد. او به‌شدت از سیاست‌های نئولیبرالی در جهان انتقاد کرد و گفت این سیاست‌ها فقر را در جهان بیشتر و بیشتر می‌کنند. او از خطر تقویت راست‌ها در کشورهای مختلف سخن گفت و افزود سینما در این کارزار باید در برابر قدرت بایستد.

شصت‌ونهمین دوره جشنواره کن از ۱۱ تا ۲۲ ماه مه  (۲۲ اردیبهشت تا ۲ خرداد ۱۳۹۵) برگزار شد.

شصت و نهمین جشنواره فیلم کن:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.