Share

به گفته نماینده بهشهر در مجلس ایران، تالاب و خلیج میانکاله بهشهر در حال خشک شدن است.

تالاب و خلیج میانکاله بهشهر درحال خشک شدن است

تالاب و خلیج میانکاله بهشهر درحال خشک شدن است

به گزارش خبرگزاری مهر، علی‌محمد شاعری، نماینده بهشهر در مجلس شورای اسلامی، پنج‌شنبه ۱۳ خرداد ضمن اعلام این خبر افزود: «باید بررسی‌های مختلف میدانی در این راستا انجام و از خشکی تالاب جلوگیری شود و با تمام توان این تالاب به‌عنوان تالاب مهم کشور احیا شود.»

زمان رضا احمدی، رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان بهشهر نیز «مدیریت آب‌های سطحی منطقه، لایروبی نهرها، مطالعه و ارزیابی کانال خوزینی» را از جمله مواردی عنوان کرد که برای نجات این تالاب در دستور کار قرار دارند.

وضعیت تالاب‌های ایران بحرانی است. تعدادی از آنها یا خشک شده‌اند یا درحال خشک شدن هستند.

سال گذشته محسن سلیمانی روزبهانی، مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران گفته بود ۷۵ درصد از تالاب‌های کشور «بحرانی و در معرض خطر هستند».

محمد درویش، مدیرکل آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط زیست ایران نیز سال گذشته گفته بود: «تعداد زیادی از تالاب‌ها و رودخانه‌های کشور نظیر گاوخونی، پریشان، هامون، گوهررود، بختگان و جازموریان اکنون کاملأ خشک شده‌اند».

در بهمن سال ۱۳۴۸ که کنوانسیون جهانی تالاب‌ها در رامسر تصویب شد، ایران به‌عنوان کشور غنی از انواع تالاب‌ها شناخته می‌شد. در حالی که سال گذشته عاطفه چمنی، عضو تیم مطالعاتی برنامه مدیریت جامع حوضه آبریز تالاب گاوخونی گفت که ایران در رتبه دوم تخریب‌ها تالاب‌ها در جهان قرار دارد.

در همین زمینه:

از تالاب‌های ایران چه مانده است؟

ساخت بیش از ۱۳۰۰ سد در ایران باعث خشکی تالاب‌ها و دریاچه‌ها شد

تالاب جازموریان عامل ۲۵ درصد گرد و غبار در ایران

ابراز نگرانی از ورود فاضلاب به تالاب میانگران خوزستان

Share