Share

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل نسبت به آن‌چه که نفرت‌پراکنی مقام‌های دولتی و حکومتی ایران علیه اقلیت دینی بهایی خوانده‌اند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

bahai+graffiti

در بیانیه‌ای که کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به تاریخ هشتم جون/ نوزدهم خرداد ماه منتشر کرده است، از قول احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امورد ایران آمده است که دولت ایران فشارهایی پیوسته و هدفمند به بهاییان وارد می‌کند که این رفتار‌ها با تعهدات بین‌المللی تهران در تعارض است.

در این بیانیه از حمله‌های لفظی مقام‌های مذهبی، قضایی و سیاسی ایران به جامعه بهایی انتقاد شده و دلیل این حمله‌ها، آستانه تحمل پایین حکومت خوانده شده است که می‌توانند به تبعیض دامن بزنند و باعث اعمال خشونت علیه گروه‌های اقلیت شوند.

حمله به بهاییان در ایران به دنبال دیدار فائزه هاشمی با فریبا کمال‌آبادی، زندانی بهایی و منتشر شدن عکسی از این ملاقات شدت گرفت و چندین و چند شخصیت‌ حکومتی و مذهبی از این دیدار انتقاد کردند. آن‌ها ضمن طرح درخواست برخورد با فائزه هاشمی واکنش‌های تندی به بهاییان نشان دادند.

فریبا کمال‌آبادی برای مرخصی از زندان خارج شده بود و فائزه هاشمی که زمانی با او در زندان بود، با او دیدار کرد.

در اولین جمعه پس از دیدار، امامان جمعه در ایران از این تریبون به بهاییان نیز تاختند و خواستار تحدید بیش‌تر حقوق شهروندان بهایی شدند: امامان جمعه ایران یک‌صدا علیه بهاییان

صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران هم دفاع از بهاییان را «هنجارشکنی غیرقابل هضم» خواند و گفت که اگر این امر به حد عنوان مجرمانه برسد با آن برخورد قاطع خواهد شد. همچنین: معاون اول قوه قضائیه: با فائزه هاشمی برخورد می‌شود

حالا گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل این تهدیدها را بر مبنای تبعیض ساختارمند حاکم در جمهوری اسلامی دانسته‌اند و نسبت به ادامه یافتن آن هشدار داده‌اند.

سازمان ملل همچنین می‌گوید که در حال حاضر دست‌کم ۷۲ بهایی تنها به دلیل اعتقادات و مناسک دینی‌شان، در ایران زندانی هستند.

هاینر بیلفلد، گزارشگر ویژه و ناظر ارشد این سازمان در زمینه آزادی مذاهب و ادیان هم با محکوم کردن تبعیض‌های ساختاری موجود علیه بهاییان در ایران گفته است: «سخنان خصمانه علیه بهایی‌ها در ایران در حال حاضر این جامعه {بهاییان ایران} را بر لبه پرتگاهی خطرناک قرار داده که می‌تواند ادامه حیات آن را با مشکلات اساسی و تهدیدهای جدی روبه‌رو کند.»


در همین زمینه

درخواست از اتحادیه اروپا برای تحقیق درباره احکام سنگین ۳۲ تن از بهاییان در ایران

نقض دائم حقوق بهاییان در ایران

Share