Share

آفرین چیت‌ساز، از بازداشت‌شدگان در پروژه نفوذ سپاه پاسدارن که یادداشت‌های او پیش از بازداشت در روزنامه ایران منتشر می‌شد، با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان آزاد شده است. احسان مازندرانی، از دیگر بازداشت‌شدگان در این پروژه هم به مرخصی آمده است.

Afarin

آفرین چیت‌ساز

سایت زیتون شامگاه روز سه‌شنبه پانزدهم تیر ماه با انتشار خبر آزادی آفرین چیت‌ساز از تبدیل شدن قرار بازداشت او به وثیقه خبر داد. به این ترتیب او تا زمان اعلام رای دادگاه تجدید نظر این پرونده می‌تواند بیرون از زندان باشد. تاریخ برگزاری دادگاه تجدید نظر هنوز اعلام نشده است.

بر اساس حکم‌ بدوی صادر شده در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه، آفرین چیت‌ساز به‌ اتهام اجتماع و تبانی به‌ قصد بر هم زدن امنیت و ارتباط با دولت‌های بیگانه، به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

او به این حکم معترض است.

خانم چیت‌ساز آبان ماه سال گذشته همراه با عیسی سحر‌خیز، احسان مازندرانی و سامان صفر‌زایی بازداشت شد و در طول دوران بازداشت، درباره وضعیت او و مکان و شرایط نگهداری‌اش اطلاع‌رسانی چندانی صورت نگرفت:

روزنامه‌نگاران و محاکمه‌های تمام شده: بی‌خبری از وضعیت آفرین چیت‌ساز

یک نفر دیگر هم همراه این افراد بازداشت و دادگاهی شد که روزنامه‌نگار نیست: داود اسدی.


درباره داود اسدی بیشتر بخوانید: «جعل روزنامه‌نگار» در پروژه امنیتی نفوذ


خبرگزاری کار ایران (ایلنا) اما خبر داده که احسان مازندرانی، روزنامه‌نگار و مدیر‌مسئول سابق روزنامه فرهیختگان هم که در روزهای گذشته با وجود وضعیت بد جسمانی در اعتصاب غذا بود، به مرخصی سه روزه آمده است. او که از شانزدهم خرداد ماه دست به اعتصاب غذا زده بود، اواخر اردیبهشت ماه برای همسرش وصیت‌نامه فرستاده بود.

ایلنا عکسی از این زندانی سیاسی منتشر کرده که در آن عصا در دست دارد و به نظر می‌رسد پایش شکسته است.

Ehsan Mazandaraniاحسان مازندرانی، مدیر مسئول روزنامه فرهیختگان (نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی) به‌ اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت، به تحمل هفت سال حبس محکوم است.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم ضمن انتشار خبر آزادی به قید وثیقه آفرین چیت‌ساز و مرخصی احسان مازندرانی، از خبرها و گزارش‌ها درباره مرخصی داود اسدی و سامان صفرزایی گفته اما تاکید کرده که قادر به تایید این گزارش‌ها نیست.

سامان صفرزایی، دبیر بخش بین‌الملل نشریه اندیشه پویا هم به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده است.

داود اسدی نیز به‌ اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت، محکوم به تحمل پنج سال زندان شده است. هر دوی این افراد به احکام صادر شده اعتراض کرده‌اند:

اعتراض بازداشت‌شدگان «پروژه نفوذ» ‌به احکام‌شان

Share