Share

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در مجلس نهم می‌گوید که پرونده این سازمان همچنان باز است و چند تن نیز در این رابطه دستگیر شده‌اند.

بنیاد شهید

امیر خجسته نماینده همدان در مجلس شورای اسلامی از بازداشت تعدادی از مدیران پیشین بنیاد شهید خبر داد. او بدون اینکه نامی از بازداشت‌شدگان ببرد، صبح جمعه ۱۸ تیر به خبرگزاری ایلنا گفت که با دستور رئیس قوه قضائیه این پرونده پیگری شده و بازداشت‌ها با قدرت ادامه می‌یابند.

گزارش تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی صورت گرفت اما هیات رئیسه مجلس اجازه خواندن آن را در صحن مجلس نداد. خجسته گفته است که فشارهای سیاسی از داخل و خارج مجلس مانع از آن می‌شد که تحقیق و تفحص به نتیجه برسد.

او گفته است که اسناد فراوانی از تخلف‌های صورت گرفته در بنیاد شهید به دست کمیته تحقیق و تفحص رسیده و اگر نیاز باشد این اسناد در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت. رئیس پیشین بنیاد شهید پیش از این از اعضای کمیته تحقیق و تفحص خواسته بود که اگر سندی از تخلف در این نهاد دارند، ارائه کنند.

خجسته مدیریت بنیادشهید را «ناکارآمد» توصیف کرده و گفته است که «سوء مدیریت در این بنیاد غوغا می‌کند». به گفته این نماینده مجلس ۳۰ هزار سند از تخلفات در بنیاد شهید جمع‌آوری شده است. او رسانه‌ای کردن ۳۰ هزار سند را منوط به اجازه رئیس مجلس دانست: «با هر کسی بیت‌المال را غارت کند برخورد می‌کنیم.»

خجسته از تشکیل دوباره کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید در مجلس دهم خبر داده و افزوده که بانک دی یکی از اهداف تحقیق و تفحص در مجلس دهم است. بانک دی وابسته به بنیاد شهید است که پیش از این گزارش‌هایی از اختلاس در آن منتشر شده بود.

این نماینده جدایی سیستم اقتصادی از بنیاد شهید را راهکار مقابله با فساد در این نهاد دانسته و خواستار واگذاری بنگاه‌های وابسته به آن شده است. سازمان اقتصادی کوثر یکی از هلدینگ‌های بزرگ اقتصادی ایران به شمار می‌آید که در حوزه‌های کشاورزی، دامداری، صنعت ساختمان، بانک و بیمه و داروسازی فعالیت می‌کند.


در همین زمینه

Share