Share

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است آزادی جیسون رضاییان، خبرنگار واشنگتن پست که در ایران بازداشت و زندانی بود، بر اساس توافق میان مقامات ایرانی و آمریکایی و در قبال دریافت چمدانی حاوی ۱.۶ میلیارد دلار در فرودگاه مهرآباد صورت گرفته است.

به گفته جواد کریمی قدوسی، هفت زندانی ایرانی در زندان‌های آمریکا هم در مقابل آزادی رضاییان و “دو زندانی دیگر” آزاد شده‌اند.

Javad-Karimi-Ghodousi-2

جواد کریمی قدوسی، عضو جبهه پایداری و نماینده مشهد و کلات در مجلس ایران، از منتقدان سرسخت دولت حسن روحانی است.

او این صحبت‌ها را در توضیح روند آزاد‌سازی پول‌های بلوکه شده ایران در پرونده قرارداهای نظامی و تسلیحاتی میان ایران و آمریکا تا پیش از انقلاب سال ۵۷ مطرح کرده است.

صحبت‌های کریمی قدوسی با تیتر “ابعاد پنهان آزادسازی ۱/۷ میلیارد دلار ایران از سوی آمریکا/ معاوضه چمدان دلار با رضاییان در مهرآباد” در خبرگزاری مجلس شورای اسلامی (خانه ملت)، منتشر شده است.

این نماینده مجلس گفته است که آزادسازی منابع اعتباری از سوی آمریکا در پی توافق ایران و آمریکا برای تبادل جیسون رضاییان (جیسون رضائیان) شکل گرفت.

او در صحبت‌هایش رضاییان را مسئول پایگاه اطلاعاتی آمریکا معرفی کرده که پس از دستگیری دادگاهی شده و حتی در آستانه گرفتن حکم اعدام به اتهام جاسوسی بوده که در این شرایط «آمریکایی‌ها سریعا اعلام کردند که ما آماده هر گونه توافق در این رابطه هستیم.»

به گفته کریمی قدوسی با اعلام آمادگی آمریکا، گروهی از سوی ایران که اعضای آن خارج از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای بوده‌اند، برای انجام مذاکره اعزام شده‌اند و در نهایت توافق انجام شده است: «نتیجه توافق آزادی جیسون رضاییان و هفت زندانی دیگر، خارج شدن بانک سپه از تحریم و توقف پیگیری آمریکا برای تعقیب و تحریم افراد جدید بود.»

بر اساس گفته‌های این نماینده مجلس که در زمان بازداشت و آزاد شدن جیسون رضاییان هم عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم شورای اسلامی بوده است، به دنبال توافق میان ایران و آمریکا مقرر می‌شود اعتبارات بلوکه شده ایران که قبل از انقلاب و برای خرید تسلیحات در اختیار آمریکا قرار گرفته بود، “با احتساب نرخ بهره”، تا زمان آزادسازی رضاییان به ایران برگردانده شود: «این اعتبار به حدود ۱.۶ میلیارد دلار می‌رسید، البته در زمان خرید تسلیحات حدود ۲۰۰ میلیون دلار به آمریکایی‌ها پرداخت شده بود.


کریمی قدوسی: بعد از توافقات صورت گرفته، این توافق به اجرا گذاشته شد. آمریکایی‌ها هفت زندانی ایرانی و چمدانی حاوی ۱.۶ میلیارد دلار را در فرودگاه مهرآباد تحویل دادند و جیسون رضاییان و دو زندانی دیگر را گرفتند.


در حالی که کریمی قدوسی از آزادی دو زندانی دیگر (که هویت آن‌ها را روشن نکرده است) همراه با جیسون رضاییان خبر داده، اما امیر حکمتی، سعید عابدینی و نصرت‌الله خسروی سه زندانی ایرانی-‌آمریکایی بودند که ۲۶ دی ماه ۹۴ و در آستانه اعلام اجرای توافق‌نامه هسته‌ای (برجام) آزاد شدند:

جیسون رضائیان و سه زندانی دوتابعیتی دیگر در ایران آزاد شدند

فردای روز آزاد شدن این زندانی‌ها، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، از ۱۱ یا ۱۲ جلسه محرمانه دو طرف برای رسیدن به توافق در مورد آزاد کردن زندانیان دو طرف خبر داده بود.

حدود یک ماه بعد و در ۲۲ بهمن ۹۴ هم علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در سخنرانی خود به‌ مناسبت این روز از تماس جمهوری‌خواهان آمریکا با جمهوری اسلامی در جریان تبادل زندانیان ایران و آمریکا خبر داده و گفته بود که آن‌ها خواسته‌ بودند تا زندانی‌ها‌ی‌شان تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آزاد نشوند.

بیشتر بخوانید: شمخانی: جمهوری‌خواهان آمریکا گفتند زندانی‌های آمریکایی را تا انتخابات ما آزاد نکنید

جواد کریمی قدوسی اما تا به حال اظهار نظرهای جنجالی زیادی داشته است. او پس از به سرانجام رسیدن گفت‌و‌گوهای ایران و غرب درباره برنامه هسته‌ای ایران، گفته بود که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از این توافق ناراضی است و با آن موافق نیست.

دفتر رهبر ایران واکنشی به این صحبت‌ها نشان نداد و حرف‌های این نماینده مجلس تکذیب نشد.


در همین زمینه

آیا نداشتن تابعیت مضاعف تشدیدکننده مجازات است؟

Share