Share

دستیار ویژه رئیس جمهوری ایران در امور اقلیت‌ها می‌گوید که مسعود رجوی رهبر سازمان مجاهدین خلق سال‌ها پیش کشته شده یا به شدت آسیب دیده است.

ashraf1

کمپ لیبرتی

مسعود رجوی رهبر سازمان مجاهدین خلق نزدیک به یک دهه است که در هیچ یک از برنامه‌های این سازمان حضور علنی ندارد و تنها پیام‌های صوتی او منتشر می‌شود. ترکی الفیصل رئیس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی روز شنبه ۱۹ تیر برای نخستین بار با عنوان «رهبر فقید» از مسعود رجوی نام برد.

این اظهارات کوتاه در رسانه‌های داخلی و نزد مقامات دولتی جمهوری اسلامی با واکنش و استقبال گسترده روبرو شد. در همین رابطه علی یونسی دوشنبه ۲۱ تیر دو روز پس از برگزاری گردهمایی سازمان مجاهدین به وب‌سایت جماران نیوز گفت که سناریوهای مطرح شده در مورد اعلام مرگ مسعود رجوی درست نیست.

او بدون بیان جزئیات بیشتر عنوان کرد: «رجوی سال‌ها قبل در بمباران‌های امریکا در عراق یا کشته شده یا به شدت آسیب دیده است، به حدی که قابل حضور در انظار نبوده است.»

یونسی افزوده است که رجوی «به احتمال قریب به یقین در‌‌ همان سال‌ها فوت شده، ولی منافقین (عنوانی که جمهوری اسلامی برای سازمان مجاهدین خلق به کار می‌برد) به دلایل زیادی نمی‌خواستند تاکنون آن را اعلام کنند.»

رسانه‌های رسمی سازمان مجاهدین خلق هنوز واکنشی به اظهارات ترکی الفیصل و خبرهای مرتبط با مرگ مسعود رجوی نشان نداده‌اند. اما اظهارات وزیر اطلاعات دولت خاتمی می‌تواند واکنش سازمان مجاهدین را به دنبال داشته باشد و نشانه‌ای از آگاهی دولت جمهوری اسلامی از وضعیت رهبر سازمان مجاهدین خلق باشد.

نیروهای همسو با جمهوری اسلامی در چند سال گذشته چند بار قرارگاه اشرف و اردوگاه لیبرتی در عراق را مورد حمله نظامی قرار داده‌اند. آخرین بار ۱۵ تیر ۹۵ کمپ لیبرتی که محل اسکان اعضای سازمان مجاهدین پس از خروج از قرارگاه اشرف است، هدف تهاجم نظامی قرار گرفت.

پائیز سال گذشته نیز کمپ لیبرتی هدف تهاجم نظامی قرار گرفت. گروه شبه نظامی با عنوان «جیش‌المختار» مسئولیت این حمله را که به کشته شدن دست‌کم ۲۰ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق انجامید، پذیرفت. جیش المختار عراق که خود را فرزندان «انتقاضه شعبانیه» می‌نامد، ارتباط نزدیکی با دولت جمهوری اسلامی ایران دارد.

پایگاه خبری «مشرق نیوز»، آبان سال گذشته در گزارشی با عنوان «جوانان جیش المختار چگونه کابوس منافقین شدند»، از فعالیت‌های این جریان علیه سازمان مجاهدین از سال ۲۰۰۹/ ۱۳۸۸ خبر داد. برپایه این گزارش، حملات این گروه شبه نظامی به پایگاه سازمان مجاهدین خلق و اردوگاه لیبرتی در سال‌های گذشته به کشته شدن دست‌کم ۲۰۰ تن از اعضای این سازمان انجامیده است.

در همین زمینه

مسعود رجوی “مرحوم” شده است؟

Share